ING umożliwił otwieranie kont na selfie w kwietniu bieżącego roku – na początku tylko dla systemów iOS (nie niższych niż 10.3). Teraz usługa jest dostępna również dla posiadaczy telefonów z systemem Android (nie niższym niż 6.0)

Wideoweryfikacja w ING Banku Śląskim dla smartfonów z Androidem

Aplikacja mobilna Moje ING prowadzi użytkownika krok po kroku. Wystarczy pokazać do kamery telefonu obie strony swojego dowodu osobistego, a następnie podczas „selfie” wykonać kilka ruchów głową. Założenie rachunku zostanie potwierdzone w kilka godzin, najpóźniej w następnym dniu roboczym. Login do swojej bankowości klient dostanie sms-em, a kartę dostarczy kurier na wskazany adres.

Zdalna identyfikacja nowego klienta ING Banku Śląskiego jest oparta na metodach biometrycznych. W tej metodzie porównywane są rysy twarzy użytkownika z tymi widniejącymi na fotografii w dowodzie tożsamości.

Konto za pomocą selfie można także uruchomić w Banku Millennium. Od niedawna podobne rozwiązania oferują między innymi BNP Paribas, czy Credit Agricole. Wideoweryfikacja jest także dostępna w Banku Pekao (który rozpoczął wdrażanie nowej wersji aplikacji mobilnej PeoPay).

Pandemia koronawirusa przyśpieszyła cyfryzację polskiego sektora bankowego. Kolejnym przykładem może być rozwiązanie Alior Banku, który od kwietnia udziela pożyczek na selfie. Do zawarcia umowy o udzielenie pożyczki nie potrzebna jest wizyta w placówce banku, ani przekazywanie dokumentów przez kuriera.