Z badania przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiej spółki TransUnion wynika, że 22% ankietowanych zostało dotkniętych próbą oszustwa związanego z koronawirusem. W badaniu udział wzięło trochę ponad 1 tys. dorosłych obywateli USA.

Phishing jeszcze bardziej niebezpieczny

Zwiększa się także częstotliwość ataków phishingowych związanych z koronawirusem. Liczba stron pishingowych (fałszywych witryn imitujących na przykład strony banków), wystrzeliła w górę z 149 tys. w styczniu do 500 tys. w połowie marca – podaje raport od Atlas VPN, który oparł się na danych Google.

Pandemia uderza w gospodarkę, a co za tym idzie zwiększa się liczba bezrobotnych i zdesperowanych klientów. Ciężkie warunki sprawiają, że konsumenci są jeszcze bardziej podatni na ataki phishingowe. Dodatkowo rośnie liczba osób kupujących przez Internet, a coraz więcej firm może być zmuszonych do zaciągania kredytów. To idealna okazja dla oszustów.

Badanie TransUnion wykazało, że już przed pandemią koronawirusa banki musiały mierzyć się z coraz częstszymi przypadkami przejęcia rachunku klienta przez oszustów. Liczba takich przypadków miała wzrosnąć o 347% w 2019 roku, w porównaniu do roku poprzedniego. Prezentowane dane dotyczą banków działających w USA.

Ataki hakerskie to także poważne zagrożenie dla korporacji – wynika z badania Aite Group. Więcej pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie, a to sprawia, że są oni jeszcze bardziej podatni na ataki phishingowe. Oszuści wysyłają fałszywe maile, zawierające na przykład fikcyjne faktury, lub inne dokumenty związane ze zmianami w obliczu koronawirusa. Po kliknięciu w załącznik komputery mogą być infekowane złośliwym oprogramowaniem wyłudzającym dane.

Przed oszustami wykorzystującymi pandemię koronawirusa ostrzegał także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. KNF apelował aby uważać na próby wyłudzeń, podejrzane SMS-y i reklamy, a także na oferty okazyjnych inwestycji. Oszuści mogą także nakłaniać do logowania na konto z powodu koronawirusa, wysyłając linki prowadzące do fałszywych stron – pod pretekstem „ochrony środków na rachunku przed zamrożeniem lub przelaniem ich do NBP lub budżetu państwa”.