W komunikacie czytamy, że jest to pierwsza tego typu aplikacja na świecie. Stoi za nią polski startup. Pomysł zrodził się w 2017 roku, kiedy jej pomysłodawca Mateusz Januś, będąc studentem prawa, przeprowadził globalne badanie społeczne dotyczące korzystania przez osoby pełnoletnie z usług prawnych.

Premiera aplikacji „Lexly” zaplanowana jest w sklepie Google Play oraz App Store na III kwartał 2021 roku. Spółka ma w planach również debiut na NewConnect.

Odpowiedź na potrzeby rynku

Wynik badania wskazał, że istnieje problem w znalezieniu specjalisty. Ankietowani wskazali, iż problem leży w trudnościach w zdefiniowaniu kategorii sprawy, w której potrzebują pomocy prawnika oraz obawami temu towarzyszącymi. Znaczna część ankietowanych osób wskazała, że przed skorzystaniem z usług prawnika obawia się nieznajomości kosztów usługi przed jej rozpoczęciem, braku kompetencji prawnika oraz braku zrozumienia przez niego sprawy, z którą przychodzi klient i długich terminów oczekiwania na spotkanie ze specjalistą i rozwiązania sprawy.

Na pogłębienie tych uprzedzeń miała wpływ dodatkowo pandemia COVID-19. Obawa przed zakażeniem wywołały u wielu osób zmianę podejścia do korzystania z usług online. Obecnie znaczna część społeczeństwa, wybiera tę formę załatwiania rozmaitych spraw (e-podatki, e-wizyty, psychologia) oraz preferuje ich umawianie ad hoc (booksy, Uber).

Jak będzie działać aplikacja Lexly?

Mateusz Januś, stworzył startup, którego flagowym produktem jest aplikacja mobilna kojarzącą prawników z klientami.

-Początkowo przeprowadzone przeze mnie badanie miało być tylko doświadczeniem czysto naukowy, jednak z czasem zrodził się pomysł na realizację projektu, który będzie rozwiązaniem  wyraźnie występującego problemu. Dziś szykujemy się do premiery naszej innowacyjnej apki, która będzie miała miejsce jeszcze w tym roku – mówi Mateusz Januś, prezes Lexly Sp. Z o.o.

Użytkownicy będą mogli skorzystać z usług prawnika dobranego na podstawie wcześniejszego wyboru kategorii sprawy, której dotyczy problem prawny. Każdy z usługodawców zaś będzie mógł wskazać swoją dostępność oraz określić swój profil  i specjalizację.

-Aplikacja gwarantuje swoim użytkownikom stałą cenę godzinnej konsultacji, wyspecjalizowanych i zweryfikowanych adwokatów oraz radców prawnych,  rozpoczęcie konsultacji do 15 minut od chwili jej zamówienia, dyskrecję prawników, a przede wszystkim bezkontaktową i bezpieczną obsługę- dodaje Mateusz Januś.