Już niebawem resort ma wybrać Narodowego Operatora Cyfrowego, czyli dostawcę, który zapewni organizacje i sprawne funkcjonowanie e-doręczeń na linii obywatel-państwo. Wygląda na to, że funkcję Narodowego Operatora Cyfrowego będzie sprawować Poczta Polska– informuje Rzeczpospolita.

List polecony na maila już w 2019 roku? Trwają prace Ministerstwa Cyfryzacji

Dzisiaj komunikacja obywatela z urzędem musi odbywać się za pośrednictwem tradycyjnych listów. Obywatel jest zobowiązany do potwierdzenia odbioru przesyłki podpisem, lub udać się na pocztę w celu jej odebrania – listonosz nie może zostawić listu poleconego w skrzynce. Rodzi to pewne niedogodności, dlatego resort cyfryzacji pracuje nad nowym rozwiązaniem.

Docelowo już od przyszłego roku listy polecone mają być dostarczane w formie e-maili. W ten sposób ma przebiegać zarówno komunikacja pomiędzy urzędami, jak i wymiana korespondencji między obywatelem i administracją publiczną. Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku, a wdrożenie planowane jest na lata 2019-2021 – donosi Rzeczpospolita.

Zgodnie z informacjami dziennika, poprzez rezygnację z papierowej korespondencji urzędy mają zaoszczędzić nawet 100 milionów złotych w skali roku. Natomiast jeżeli Poczta Polska nie zostałaby Narodowym Operatorem Cyfrowym w latach 2019-2023 musiałaby się liczyć z utratą przychodów na poziomie 2,2 miliardów złotych. Dlaczego? Znaczny procent przesyłek rejestrowanych byłby przekazywany w sposób elektroniczny, przez co Poczta Polska utraciłaby sporą część dochodów.