Transakcja ma zostać zamknięta w ciągu 6 miesięcy. Na razie firmy muszą poczekać na opinię regulatorów rynku.

Mastercard przejmie firmę Ekata za 850 mln USD

Ekata oferuje swoje rozwiązania sprzedawcom, instytucjom finansowym, biurom podróży, czy platformom zakupowym. Pomaga im identyfikować nieporządanych klientów w czasie rzeczywistym – podczas uruchamiania konta, płatności, czy innych interakcji online.

Mastercard twierdzi, że wykorzystanie technologii i zespołu Ekata pomoże im jeszcze lepiej wspierać klientów detalicznych, banki, sprzedawców, fintechy, czy organizacje rządowe. Rozwiązania z zakresu AI przydadzą się także przy obsłudze płatności, zarządzaniu danymi i usługach otwartej bankowości.

Akwizycja Ekata to możliwość dalszego rozwoju Mastercard w obszarach płatności cyfrowych, ratalnych i kryptowalutowych. W dalszej perspektywie współpraca ma przełożyć się również na takie usługi jak płatności w czasie rzeczywistym, czy przelewy transgraniczne.

Finalizacja transakcji jest uzależniona od zgody regulatorów, co wcale nie musi być formalnością. Warto przypomnieć niedoszłą akwizycję Plaid przez Visa – ostatecznie umowa nie doszła do skutku, ponieważ postępowanie antymonopolowe zajęłoby zbyt dużo czasu. Kwota przejęcia miała oscylować w granicach 5,3 mld USD.