Kwota transakcji wyniosła 2,85 mld euro. Przejecie części biznesu Nets ma wzmocnić możliwości Mastercard w zakresie przetwarzania płatności z konta na konto. Płatności w czasie rzeczywistym, z których mogą korzystać banki, detaliści czy administracja publiczna, są dużym wyzwaniem biznesowym, na które Mastercard chce odpowiedzieć. Dlatego amerykański fintech dodaje do swojego portfolio nowe usługi. Mastercard już wcześniej przejął takie spółki jak Vocalink, Transfast czy Transactis.

Fintech Nets w rękach Mastercard za prawie 3 mld euro

– Przejęcie większości usług korporacyjnych Nets poszerza zakres technologii Mastercard Send and Transfast, które zapewniają płatności transgraniczne na konta bankowe, portfele mobilne i karty. Dzięki temu Mastercard będzie mógł kompleksowo oferować swoje usługi w zakresie przetwarzania płatności w modelu A2A w Europie kontynentalnej – czytamy w komunikacie amerykańskiego fintechu.

Ten ruch jest szczególnie ciekawy w kontekście ekspansji duńskiego Nets na polskim rynku. Spółka w styczniu 2019 roku przejęła Dotpay/eCard od Funduszu MCI.EuroVentures za 315 mln złotych – była to największa akwizycja na polskim rynku FinTech. Następnie Duńczycy postanowili zakupić 100% akcji PayPro, czyli operatora systemu Przelewy24.

W związku z tym na polskim rynku płatniczym powstał nowy, znaczący gracz – P24 DotCard. Nowa grupa zawiera w sobie serwisy: Przelewy24, Dotpay oraz eCard. Większościowym, 51% udziałowcem w P24 DotCard jest Nets. Zgodnie z komunikatem PayPro wszystkie serwisy mają zachować swoje marki własne.