Dzięki uzyskaniu zgody KNF mBank, wspólnie ze spółką mElements, ma zaoferować nowoczesne rozwiązania – nowe sposoby płacenia, a także usługi oparte na informacjach z kont bankowych klientów. Dane pomiędzy TPP będą przekazywane tylko po wyrażeniu zgody przez klienta.

mBank uzyskał zgodę KNF na działalność jako TPP

Unijna dyrektywa PSD2 otwiera nowe możliwości nie tylko przed fintechami, ale także przed bankami. Dzięki temu banki mogą rozwinąć inne gałęzie działalności. Nowoczesne rozwiązania mBank zaoferuje przy współpracy ze spółką z grupy kapitałowej– mElements, która specjalizuje się w API banking.

mBank przypomina, że zgodnie z wymogiem dyrektywy PSD2 udostępnił niedawno sandbox dla deweloperów, czyli swoje testowe środowisko API. W ramach „piaskownicy” inne firmy TPP mogą sprawdzić funkcjonalność API aby przygotować się do produkcyjnego wdrożenia swoich usług. Operatorem sandboxa jest spółka z grupy kapitałowej – mElements. Warto zaznaczyć, że swoje API udostępniły także inne banki działające w Polsce.

Banki widzą potencjał w otwartej bankowości, chociaż w kuluarach mówi się, że nie wszystkie instytucje chcą dzielić się dostępem do własnych baz danych z fintechami. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Potwierdzają to wyniki badania na zlecenie ZBP i KPMG, według którego aż 76% przedstawicieli banków spodziewa się większej liczby cyberataków po wdrożeniu PSD2. Jednocześnie 44% ankietowanych obawia się wycieku danych swoich klientów, po udostępnieniu ich podmiotom trzecim.