Partner serwisu Visa dla biznesu

Microsoft inwestuje 1 MILIARD dolarów w firmę Elona Muska

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Microsoft#Sztuczna Inteligencja#Technologie
Opublikowano: 23 lipca 2019, 13:20 Aktualizacja: 24 lipca 2019, 09:32

Microsoft inwestuje 1 miliard dolarów w firmę OpenAI – założoną trzy lata temu między innymi przez Elona Muska i Sama Altmana. Współpraca Microsoft i OpenAI obejmie tworzenie nowych technologii dla platformy chmurowej Microsoft Azure. W ramach inwestycji spółki podpisały umowę o wieloletniej współpracy. 

Microsoft inwestuje 1 MILIARD dolarów w firmę Elona Muska

Celem OpenAI jest prowadzenie badań nad sztuczną inteligencją w taki sposób, aby jej rozwój nigdy nie zagroził człowiekowi – czego obawia się Elon Musk. W ramach nawiązanej współpracy Microsoft będzie partnerem pierwszego wyboru, w zakresie komercjalizacji rozwiązań dotyczących sztucznej inteligencji rozwijanych przez OpenAI.

Microsoft nawiązuje współpracę z OpenAI i inwestuje 1 mld dolarów

Głównym celem Microsoft ma być osiągnięcie przewagi w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w oparciu o chmurę. Możliwości platformy Azure AI miałyby zostać wykorzystane do rozwijania sztucznej inteligencji w szerokim zakresie. Z kolei OpenAI zyska wsparcie dużego partnera i oczywiście okrągły miliard dolarów.

Warto przypomnieć, że już na starcie działalności OpenAI otrzymało 1 mld dolarów od założycieli – Elona Muska, Sama Altmana, Grega Brockmana, Reida Hoffmana, Jessici Livingston, Petera Thiela i Amazon Web Services – co czyni partnerstwo z Microsoft i zaangażowanie w rozwój Microsoft Azure szczególnie ciekawym.

Przypomnijmy, że Microsoft rywalizuje o dominację na rynku usług chmurowych z Google i właśnie Amazonem, który na razie pozostaje niekwestionowanym liderem. Zgodnie z danymi firmy analitycznej Canalys na koniec 2018 roku firma Jeffa Bezosa kontrolowała 32% rynku usług opartych o chmurę. Dla porównania w rękach Microsoftu znajdowało się niespełna 14%, a w rękach Google 7,6%.

Zarówno Microsoft, jak i Google nie próżnują i starają się gonić Amazona. Między innymi dlatego Microsoft podpisał porozumienie z Oracle, na mocy którego chmury Azure i Oracle Cloud zostaną połączone. Co więcej gigant z Redmond pozyskał do grona swoich klientów grupę medyczną Providence St. Joseph Health, która obsługuje ponad 5 mln pacjentów. Organizacja skorzysta między innymi z chmury Microsoft Azure.

Z kolei Google przejęło startup Looker za 2,6 mld dolarów – firma dostarcza oprogramowanie do analizy danych, które zostanie wykorzystane w ramach Google Cloud.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

microsoft-inwestuje-1-miliard-dolarow-w-firme-elona-muska