Partner serwisu Visa dla biznesu

Microsoft nawiązuje współpracę z Chmurą Krajową. Inwestycja warta 1 mld dolarów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Microsoft#Technologie
Opublikowano: 5 maja 2020, 11:18 Aktualizacja: 6 maja 2020, 10:56

Microsoft nawiązuje współpracę z Operatorem Chmury Krajowej i uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie firmy podpisały porozumienie, aby zapewnić ekspercką wiedzę z zakresu transformacji cyfrowej i szeroki dostęp do rozwiązań chmurowych wszystkim branżom i przedsiębiorstwom nad Wisłą. Ma to być największa inwestycja technologiczna w Polsce, warta 1 miliard dolarów.

Microsoft nawiązuje współpracę z Chmurą Krajową. Inwestycja warta 1 mld dolarów

Microsoft to kolejny duży partner Operatora Chmury Krajowej. We wrześniu 2019 roku OChK podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W Polsce powstanie region chmury Microsoft

Teraz nowy region data center w Warszawie dołączy do globalnej infrastruktury Microsoft, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi on lokalny dostęp do pełnej oferty bezpiecznych usług w chmurze Microsoft – czytamy w komunikacie.

Partnerstwo z Microsoft pozwala OChK na dodatkową dywersyfikację oferty. Rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT). W ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe.

Ważnym elementem inwestycji Microsoft w Polsce jest także kompleksowy, wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy. Będzie obejmował szkolenia, warsztaty, hackatony i programy e-learningowe z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

microsoft-nawiazuje-wspolprace-z-chmura-krajowa-inwestycja-warta-1-mld-dolarow