Partner serwisu Visa dla biznesu

Mikrorachunek ułatwi płacenie podatków. Sprawdź go już dzisiaj w generatorze

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#govtech#Prawo
Opublikowano: 17 grudnia 2019, 13:01 Aktualizacja: 17 grudnia 2019, 15:01

Już od 1 stycznia 2020 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które ułatwią rozliczanie się z fiskusem. Każdy przedsiębiorca będzie posiadał własny numer mikrorachunku podatkowego, na który będzie wpłacał podatki z tytułu PIT, CIT i VAT. Numer takiego konta można sprawdzić już dzisiaj za pomocą specjalnego generatora.

Mikrorachunek ułatwi płacenie podatków. Sprawdź go już dzisiaj w generatorze

Generator mikrorachunku podatkowego dostępny jest tutaj. Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu. Numer swojego rachunku trzeba wygenerować do końca roku – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Mikrorachunek podatkowy już od 1 stycznia 2020 roku

– Będziesz mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Wpłacisz tam także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych – czytamy w komunikacie.

Ważne, by przed skorzystaniem z mikrorachunku upewnić się, że został poprawnie wygenerowany. Można sprawdzać go wielokrotnie, gdyż zawsze wygenerujemy ten sam numer, który został nadany tylko nam i zawiera między innymi nasz PESEL lub NIP. Do tej pory swój mikrorachunek sprawdziło już blisko 330 tys. podatników, a z generatora skorzystano ponad 2 mln razy. Musi z niego korzystać każdy kto płaci podatki.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w dowolnym czasie i miejscu (np. korzystając z telefonu czy tabletu). Sprawdzimy go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów ostrzega, aby nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

To pozytywna zmiana, która ułatwi życie przedsiębiorcom. Nie będzie trzeba już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, a jeśli się przeprowadzimy lub zmienimy siedzibę firmy, to dalej będziemy posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym. Szybciej będzie można też otrzymać niezbędne zaświadczenia – na przykład o niezaleganiu w podatkach.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mikrorachunek-ulatwi-placenie-podatkow-sprawdz-go-juz-dzisiaj-w-generatorze