Partner serwisu Visa dla biznesu

Minister finansów także apeluje o szybkie podniesienie limitu transakcji bez PIN

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności
Opublikowano: 13 marca 2020, 13:15 Aktualizacja: 13 marca 2020, 13:16

Minister finansów Tadeusz Kościński zaapelował o przyśpieszenie prac nad zwiększeniem limitu płatności bezstykowych bez użycia PIN. Tym samym szef resortu finansów dołączył się do apelu Komisji Nadzoru Finansowego. Ma to oczywiście związek z zagrożeniem epidemiologicznym. Wyższy limit transakcji bez PIN to ograniczenie konieczności dotykania sklepowych terminali.

Minister finansów także apeluje o szybkie podniesienie limitu transakcji bez PIN

– Zwróciłem się z prośbą do organizacji kartowych o przyśpieszenie prac nad wdrożeniem możliwości płatności bezdotykowych do 100 zł bez PIN. Cyfryzacja to wygoda, ale teraz również kwestia naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym – zaapelował minister finansów Tadeusz Kościński.

Ministerstwo Finansów chce zwiększenia limitu płatności bez PIN

To już kolejny apel o podwyższenie limitu płatności bez PIN. Wcześniej podobny komunikat wystosował Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, w którym zwrócił się do Narodowego Banku Polskiego. NBP odpowiedział, że w tej sprawie zrobił już wszystko co mógł, udzielając zgody na podniesienie limitu organizacjom kartowym Visa i Mastercard.

Wczoraj UKNF opublikował także komunikat wyjaśniający co musi się stać, aby limit transakcji bez PIN faktycznie został podniesiony. Podniesienie limitu ma ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, poprzez ograniczenie konieczności dotykania terminali płatniczych w sklepach i punktach handlowo-usługowych. Wczoraj o częstsze płacenie bezgotówkowe apelowała także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zgodnie z wczorajszym komentarzem Narodowego Banku Polskiego szybkie podniesienie limitu leży obecnie w gestii agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych. NBP wydał już stosowne zgody w 2018 roku, a obecnie zwiększenie limitu ma koordynować Związek Banków Polskich, współpracując właśnie z agentami rozliczeniowymi i wydawcami kart. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zwiększenie limitu do kwoty 100 złotych spodziewane było pod koniec 2020 roku. Teraz wygląda na to, że stanie się to znacznie szybciej.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

minister-finansow-takze-apeluje-o-szybkie-podniesienie-limitu-transakcji-bez-pin