Ministrowie wyjeżdżają do Europarlamentu. Znamy następców

Fintek
Fintek
#govtech#Prawo
Opublikowano: 4 czerwca 2019, 13:43 Aktualizacja: 4 czerwca 2019, 15:31

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł dzisiaj w Pałacu Prezydenckim nowych ministrów. Rekonstrukcja rządu związana jest przede wszystkim z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których kilku ministrów uzyskało mandaty europosłów.

W wyborach do Europarlamentu mandat otrzymali ministrowie: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szef MSWiA Joachim Brudziński, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Ze swojej funkcji zrezygnowała także Teresa Czerwińska – minister finansów.

Rekonstrukcja rządu. Oto nowi ministrowie

Poniżej lista nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego:

  • Jacek Sasin – wiceprezes Rady Ministrów,
  • Marian Banaś – minister finansów,
  • Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej,
  • Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej,
  • Elżbieta Witek – minister spraw wewnętrznych i administracji,
  • Michał Dworczyk – minister – członek Rady Ministrów,
  • Michał Woś – minister – członek Rady Ministrów.

Z punktu widzenia sektora FinTech najważniejsza zmiana to ta w Ministerstwie Finansów. Teresę Czerwińską zastąpił Marian Banaś, który do tej pory pełnił funkcję wiceministra i szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sama Teresa Czerwińska ma podobno objąć inną ważna funkcję w rządzie – zdradził Jacek Sasin, który ma być odpowiedzialny przede wszystkim za współpracę resortów (chociaż na razie to tylko medialne doniesienia).

Jakie stanowiska zajmowali do tej pory inni ministrowie? Nowa szefowa resortu rodziny Bożena Borys-Szopa piastowała stanowisko Głównego Inspektora Pracy, z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był wiceszefem sejmowej komisji edukacji i liderem podlaskich struktur PiS. Następczyni Joachima Brudzińskiego na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek w przeszłości była szefową gabinetu politycznego premiera Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ministrowie-wyjezdzaja-do-europarlamentu-znamy-nastepcow