Partner serwisu Visa dla biznesu

Fintech dotarł także do muzeów. Odwiedzajmy je częściej

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Technologie
Opublikowano: 1 sierpnia 2019, 14:03 Aktualizacja: 2 sierpnia 2019, 09:31

Dzisiaj, 1 sierpnia, przypada 75-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Redakcja Fintek.pl mieści się w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego, dlatego od kilku dni możemy obserwować przygotowania do obchodów kolejnej rocznicy. To dobra okazja, aby przyjrzeć się temu, jak zmieniły się muzea na przestrzeni ostatnich lat.

Muzea też mogą być fintechowe i nowoczesne

Cyfryzacja postępuje nie tylko w branży finansowej, ale praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Jeszcze do niedawna muzea kojarzyły się nam z zakurzonymi eksponatami i niezbyt przyjemną obsługą. Może to dość surowa ocena, ale niezależnie od naszej prywatnej opinii taki stereotyp utarł się w znacznej części społeczeństwa. Na szczęście to już przeszłość – dzisiaj muzea też stają się fintechowe.

Nowinki technologiczne w Muzeum Powstania Warszawskiego

Obecnie muzea z powodzeniem wykorzystują nowinki technologiczne, tak aby przyciągnąć jeszcze większe grono zwiedzających. Jeszcze parę lat temu dzieci i młodzież niechętnie odwiedzały tego typu placówki – nie było to dla nich zbyt ciekawe doświadczenie. Dzisiaj jest już inaczej i dobrym tego przykładem jest właśnie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Możliwość płatności kartą, albo zakupu biletu online jest już standardem w największych polskich muzeach. W przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego w oczy rzuca się także aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych, przybliżających powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne.

Muzeum posiada także sale przeznaczoną specjalnie dla dzieci – mowa o Sali Małego Powstańca – jedynej tego typu w Polsce. Jest to jasna i kolorowa przestrzeń, w której dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle.

Kolejnym dobrym przykładem na unowocześnianie tego typu placówek jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Odwiedzający mogą prześledzić historię Żydów na ziemiach polskich, korzystając z ciekawych grafik, makiet i aranżacji. Sercem muzeum jest interaktywna wystawa stała, która ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty. Bilet oczywiście też można kupić online.

Innowacje w muzeach to bardzo ważne i pozytywne zjawisko z socjologicznego punktu widzenia. Nowoczesne placówki przyciągają więcej zwiedzających (także tych młodych), dzięki czemu przyczyniają się do poprawy wiedzy historycznej w społeczeństwie. Dlatego odwiedzajmy muzea jeszcze częściej i cieszmy się tym wyjątkowym doświadczeniem – a przy okazji możemy zapłacić za pomocą Apple Pay, czy Google Pay.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

muzea-technologie-muzeum-powstania-warszawskiego