Projekt nazwano SPOS i dzięki niemu smartfony Samsung będzie można wykorzystać jako przenośnie terminale płatnicze. Aplikacja do przyjmowania płatności stworzona zostanie przez First Data i zapewni prostą i intuicyjną obsługę całego procesu.

SPOS – mobilny terminal od First Data i Samsunga

Dodatkowo, na podstawie dodatkowego porozumienia pomiędzy Samsung a Cardtek, firma Cardtek stworzy dedykowane oprogramowanie zapewniające realizację transakcji EMV na urządzeniach mobilnych Samsung, z wykorzystaniem Samsung Knox, wielowarstwowej platformy zabezpieczeń, obejmującej zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Start polskiego programu pilotażowego zaplanowano na II kwartał 2019. Spółki zamierzają także rozpocząć ekspansję w regionie EMEA.

SPOS będzie kolejnym rozwiązaniem typu SoftPOS, które jest testowany w Polsce. Na razie nad podobnym projektem pracują Polskie ePłatności, Elavon i eService wspólnie z Mastercard. Rozwiązanie eService działa jednak na nieco innej zasadzie – do smartfona trzeba podłączyć specjalną przystawkę, dzięki której można akceptować także płatności na wyższe kwoty, przy których konieczne jest podanie PIN-u. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku.

Głównym mankamentem przenośnych terminali na smartfonach jest fakt, że większość z nich pozwala na dokonywanie płatności tylko na małe kwoty, nie wymagające podania kodu PIN. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości także inni dostawcy zdecydują się na umożliwienie płatności na bardziej pokaźne sumy. Chociaż z drugiej strony ten problem może się rozwiązać sam – przynajmniej po części, ponieważ jeszcze w tym roku limit operacji bez PIN-u ma zostać podniesiony do 100 PLN.