To pierwsze z planowanych siedmiu tego typu centrów komputerowych w Unii Europejskiej. Kolejne superkomputery mają powstać w Bułgarii, Czechach, Luksemburgu, Portugalii, Finlandii i we Włoszech. Dodatkowo w sierpniu 2020 roku Komisja Europejska zaproponowała nowe regulacje względem EuroHPC Joint Undertaking, dzięki czemu na inwestycje w nowe superkomputery ma zostać przeznaczone kolejne 8 mld EUR.

Vega – pierwszy superkomputer Unii Europejskiej

Vega będzie wspierał rozwój aplikacji w wielu dziedzinach. Chodzi między innymi o machine learning, sztuczną inteligencję, czy wysoko zaawansowaną analizę danych. Pomoże europejskim badaczom i przemysłowi dokonać postępów w bioinżynierii, prognozowaniu zgody, walce ze zmianą klimatu, medycynie spersonalizowanej, a także w odkrywaniu nowych materiałów i leków. Maszyna wzięła swoje imię od Jurija Vegi, słoweńskiego matematyka i fizyka z XVIII wieku.

To nie jedyny projekt Komisji Europejskiej z zakresu sztucznej inteligencji. KE zaproponowała także nowe przepisy, które mają pomóc przekształcić Europę w centrum AI. Chodzi tutaj o tak zwaną wiarygodną sztuczną inteligencję, czyli taką, która służy ludziom. Projekt Komisji Europejskiej dostępny jest tutaj.

Z kolei w Polsce w styczniu bieżącego roku rząd przyjął politykę rozwoju sztucznej inteligencji, która wyznacza kierunki rozwoju AI nad Wisłą. Wśród celi krótkoterminowych znaleźć można m.in. skuteczną prewencję i przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom rozwoju AI dla rynku pracy.