W rankingu znalazło się 30 jednorożców, czyli firm wycenianych na minimum 1 mld USD. Do nowych jednorożców możemy zaliczyć takie firmy jak Revolut, Nubank, czy PolicyBazaar. Zdecydowana większość najwyżej wycenianych firm pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Większość fintechów pochodzi z USA…

Od 2017 roku 250 wyróżnionych fintechów pozyskało łącznie 31,8 mld dolarów w 373 rundach finansowania. Co ciekawe od 2013 roku przeprowadzono 83 fintechowe inwestycje (tzw. Mega Rounds), przekraczające 100 mld dolarów. Do tej pory w 2018 roku miały miejsce 33 takie rundy, a w całym 2017 roku „zaledwie” 23.

44% firm z zestawienia CB Insights pochodzi z USA. Po Stanach Zjednoczonych najwyżej plasuje się Wielka Brytania i Indie. Taki tylko częściowo pokrywa się z danymi na temat jednorożców (nie tylko fintechowych) – zgodnie z informacjami CB Insights z lipca 2018 aż 54% wszystkich jednorożców pochodzi z USA, 23% z Chin i po 4% z Indii i Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Największym inwestorem venture capital w branże fintech jest Ribbit Capital, który wsparł takie firmy jak Revolut, Nubank, PolicyBazaar, Robinhood, Coinbase, Gusto, czy Upgrade.

Ale najwięcej zarobili Chińczycy

Natomiast najwyższą inwestycją było dofinansowanie dla chińskiej spółki Ant Financial, z grupy Alibaba. Chińczycy otrzymali 14 mld USD, a wśród inwestorów znaleźli się między innymi General Atlantic, Warburg Pincus, GIC, Sequoia Capital China, Silver Lake Partners, T. Rowe Price, Temasek Holdings i Primavera Capital Group.

Ant Financial jest także najlepiej dofinansowaną spółką fintechową – Chińczycy zebrali około 19,1 mld dolarów w 4 rundach finansowania.

Jak rok 2018 wypada w porównaniu z rokiem 2017? Wtedy w fintechy zainwestowano łącznie 8,67 mld dolarów, a w roku obecnym wartość takich inwestycji wyniosła już 24 mld USD. W sumie w 2018 roku przeprowadzono 186 rund finansowania, w porównaniu do 177 rok wcześniej.

W zestawieniu nie znalazła się żadna firma z Polski, co nie może być wielkim zaskoczeniem. O problemach polskiego fintechu pisaliśmy już wielokrotnie, ale podstawową kwestią jest po prostu brak pieniędzy i skali biznesu. Dlatego wielu Polaków wyjeżdża za granicę i tam wdraża w życie swoje pomysły. W rankingu znalazła się przecież firma założona przez Polaka – szwedzka Klarna. Fintech jest także w gronie jednorożców, a jego wycena przekracza 2,5 mld dolarów. Bardzo byśmy chcieli, aby w kolejnych latach polskie fintechy rozpoczęły ekspansję na wielką skalę, ale chyba musimy na to jeszcze trochę poczekać.