To kolejne wspólne działanie NBP i KNF przeciwko kryptowalutom. W lipcu bieżącego roku urzędy opublikowały komunikat, w którym ostrzegały przed inwestycjami w BTC i inne „waluty” wirtualne. „„Waluty” wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym, nie mieszczą się w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi.” – czytaliśmy w lipcowym komunikacie.

Dodatkowo NBP i KNF wskazały wtedy szereg zagrożeń, z jakimi wiąże się inwestowanie w bitcoina.

Ofensywa przeciwko kryptowalutom

Dzisiejszy komunikat Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego jest następujący:

„„Waluty” wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych.

Na stronie kampanii uwazajnakrypotwaluty.pl można znaleźć materiały informacyjne: filmy (Kryptowaluty – czym są?; Kryptowaluty – czym nie są?; Uważaj na kryptowaluty; Kryptowaluty, uważaj na ryzyko!), listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz oświadczenia polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Szczegółowo wyjaśniono również realne ryzyka związane z inwestycjami – możliwość utraty środków podczas cyberataku czy uczestnictwa w piramidzie finansowej lub finansowaniu terroryzmu.

Kampania uwazajnakrypotwaluty.pl prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski oraz Komisję Nadzoru Finansowego – instytucje odpowiedzialne za stabilność, bezpieczeństwo i przejrzystość systemu finansowego w Polsce. NBP i KNF podkreślają jednocześnie, że nie są przeciwne rozwojowi technologii blockchain, która jest niezależna od walut „wirtualnych”. Technologia rozproszonego rejestru może mieć szereg innych zastosowań, np. w elektronicznych bazach danych, w przemyśle, w usługach czy też w sektorze finansowym.”

Na wspomnianej stronie internetowej znajduje się szereg informacji na temat bitcoina i innych kryptowalut. Zamieszczono tam także powyższe wideo. Ciężko dziwić się regulatorom i nadzorcom, że zajmują stanowisko w sprawie BTC. Jego kurs przekroczył już 17 tysięcy amerykańskich dolarów. A pomyśleć, że jeszcze parę lat temu bitcoiny rozdawano za darmo… Wtedy nikt nie przypuszczał, że za około 4 lata jedna sztuka będzie warta kilkadziesiąt tysięcy USD. Więcej przemyśleń na temat BTC można przeczytać tutaj – Kryptowaluta napędzana ropą. Nowy pomysł Wenezueli.

Pod koniec listopada KNF wydał jeszcze jeden ciekawy komunikat, ostrzegający przed ICO, czyli nowym sposobem pozyskiwania środków w sposób publiczny, z zastosowaniem tzw. tokenów lub monet. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF ostrzega przed ICO – to wysoce ryzykowne.