Mowa o trzech spółkach SkyCash, InteliWISE i Finanteq. Bank zaprasza do współpracy kolejne fintechy i na ich potrzebę wystawił dedykowane środowisko testowe – Sandbox. Będzie on służył do integracji z zewnętrznymi serwisami i aplikacjami wraz z pełną dokumentacją wystawionych usług. Środowisko jest dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych współpracą z Nest Bankiem.

Nest Bank API – co daje integracja?

Integracja ze SkyCash umożliwia dokonywanie płatności w aplikacji mobilnej SkyCash bezpośrednio z konta w Nest Banku, bez konieczności wcześniejszego zasilania portfela zewnętrznego, bądź płatności kartą. Z kolei moduł mCommerce udostępniony w bankowości mobilnej Nest Banku przez Finanteq pozwala na wnoszenie opłat parkingowych, kupno biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, zamawiane taksówek czy rezerwację hoteli.

Natomiast InteliWISE oferuje wykorzystanie swojej technologii przy integracji z Nest Bank API. Dzięki temu dowolny partner zewnętrzny Banku może budować aplikacje, które potrafią prowadzić swobodną konwersację z klientem. Bank planuje także we współpracy z InteliWISE zaproponować klientom nowe możliwości bankowania oparte o wykorzystanie sztucznej inteligencji na poziomie UX.

W ten sposób Nest Bank przygotowuje się na dyrektywę PSD2, która zobliguje polski rynek bankowy do realizowania koncepcji „otwartej bankowości”. W praktyce oznacza to, że wszystkie banki będą musiały dostosować swoje systemy do integracji z zewnętrznymi podmiotami. Fintechy oraz platformy płatnicze uzyskają legalny dostęp do danych związanych z historią transakcyjną klientów, co umożliwi przenoszenie całej relacji z jednego banku do innego.

Otwarta bankowość to nowe możliwości dla banków i dla fintechów

Nest Bank postanowił otworzyć się na podmioty związane z rynkiem fintech jeszcze przed wejściem w życie dyrektywy PSD2  i udostępnił im swoją platformę już na etapie jej tworzenia. Przygotowana w ten sposób platforma bankowości internetowej została właśnie udostępniona nowym klientom banku (obecni klienci muszą uzbroić się w cierpliwość). Przy okazji Nest Bank zdradził, że w przyszłym roku ma zamiar udostępnić BLIKA. Nareszcie…

W oparciu o nowe możliwości, jakie daje Nest Bank API, już niebawem bank udostępni klientom funkcjonalności ułatwiające przenoszenie konta bankowego oraz wszystkich relacji z innych banków do Nest Banku. Mają być one wprowadzane zgodnie z kierunkami, jakie wytycza PSD2. Zarówno w zakresie procesów obsługowych, weryfikacji tożsamości klienta, jak i również usług płatniczych.

Nowa bankowość internetowa i mobilna Nest Banku pozwala na personalizowanie grafik oraz komunikatów – począwszy od tła aplikacji, poprzez banery i treści zaprojektowane w różnych miejscach. Podczas pierwszego logowania klient ma możliwość zdefiniowania własnego loginu, w tym aliasu, użytecznych powiadomień o wpływach i obciążeniach konta, jak również przeniesienia odbiorców zdefiniowanych dotąd w systemie innego banku, z którego przenosi konto.

Nowa platforma to także zestaw usług finansowych oferowanych klientom indywidualnym i firmowym. Ważnymi wyróżnikami są tutaj możliwość wieloosobowego zatwierdzania transakcji i zarządzaniem użytkownikami firmy w zakresie uprawnień i limitów transakcji. To pełna obsługa płatnicza zarówno w bankowości internetowej, jak i mobilnej.