Stanowisko NBP opublikowała w swoim komunikacie Polska Agencja Prasowa. Narodowy Bank Polski przypomniał, że wydał już w tej sprawie stosowne zezwolenia firmom Visa i Mastercard – jeszcze w 2018 roku. Decyzje w sprawie podniesienia limitu nie leżą już w gestii NBP, a odpowiedzialni za to mają być agenci rozliczeniowi i wydawcy kart płatniczych , którzy są nadzorowani przez KNF zgodnie z ustawą o usługach płatniczych – wyjaśnia NBP w depeszy PAP.

Narodowy Bank Polski odpowiada Przewodniczącemu KNF

Przypomnijmy, że we wczorajszym komunikacie Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaapelował do Narodowego Banku Polskiego o wsparcie działań KNF w zakresie szybkiego podniesienia limitu płatności bez PIN. Chodzi oczywiście o koronawirusa i o to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, przez rzadsze dotykanie terminala płatniczego.

Z odpowiedzi Narodowego Banku Polskiego podawanej przez PAP wynika, że jedyną szansą na szybsze podniesienie limitu transakcji bez PIN-u jest zintensyfikowanie prac po stronie agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zwiększenie limitu do kwoty 100 złotych spodziewane jest pod koniec 2020 roku.

W Polsce limit transakcji bez PIN pozostaje jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami UE pojedyncza operacja bez konieczności podawania kodu nie może przekraczać równowartości 50 euro, czyli około 215 złotych.