Partner serwisu Visa dla biznesu

Nie będzie szybkiego podniesienia limitu transakcji bez PIN? NBP ma związane ręce

Fintek
Fintek
#KNF#Koronawirus#Płatności
Opublikowano: 12 marca 2020, 11:31 Aktualizacja: 13 marca 2020, 17:11

Narodowy Bank Polski odniósł się do wczorajszego komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie szybkiego podniesienia limitu płatności bez PIN. KNF chciał podwyższenia limitu, aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Okazuje się, że NBP nie może zbyt wiele w tej sprawie zrobić.

Prawie 43 mln kart płatniczych i ponad 900 tys. terminali. Najnowsze dane NBP

Stanowisko NBP opublikowała w swoim komunikacie Polska Agencja Prasowa. Narodowy Bank Polski przypomniał, że wydał już w tej sprawie stosowne zezwolenia firmom Visa i Mastercard – jeszcze w 2018 roku. Decyzje w sprawie podniesienia limitu nie leżą już w gestii NBP, a odpowiedzialni za to mają być agenci rozliczeniowi i wydawcy kart płatniczych , którzy są nadzorowani przez KNF zgodnie z ustawą o usługach płatniczych – wyjaśnia NBP w depeszy PAP.

Narodowy Bank Polski odpowiada Przewodniczącemu KNF

Przypomnijmy, że we wczorajszym komunikacie Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaapelował do Narodowego Banku Polskiego o wsparcie działań KNF w zakresie szybkiego podniesienia limitu płatności bez PIN. Chodzi oczywiście o koronawirusa i o to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, przez rzadsze dotykanie terminala płatniczego.

Z odpowiedzi Narodowego Banku Polskiego podawanej przez PAP wynika, że jedyną szansą na szybsze podniesienie limitu transakcji bez PIN-u jest zintensyfikowanie prac po stronie agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zwiększenie limitu do kwoty 100 złotych spodziewane jest pod koniec 2020 roku.

W Polsce limit transakcji bez PIN pozostaje jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami UE pojedyncza operacja bez konieczności podawania kodu nie może przekraczać równowartości 50 euro, czyli około 215 złotych.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

nie-bedzie-szybkiego-podniesienia-limitu-transakcji-bez-pin-nbp-ma-zwiazane-rece