Nowe Google Pay ma być dostępne zarówno na systemy Android, jak i iOS, ale płatności mobilne będą działały tylko w przypadku tego pierwszego systemu. Na razie aplikacja w odświeżonej wersji jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych.

Nowe Google Pay rzuci wyzwanie bankom?

Nowa wersja Google Pay to już nie tylko płatności mobilne. W apce będzie można między innymi realizować szybkie przelewy pomiędzy użytkownikami, dzielić rachunki – na przykład za wizytę w restauracji, czy płacić za paliwo na wybranych stacjach benzynowych. W odświeżonym Google Pay pojawi się także możliwość organizowania zbiórek pieniędzy – przykładowo na wspólny wyjazd, lub prezent dla znajomego.

Aplikacja umożliwi również zamawianie jedzenia online – w tym celu Google podpisało umowę o współpracy z około 100 tys. restauracji w Stanach Zjednoczonych (np. Burger King). Kolejna przydatna funkcja to możliwość płatności za parkowanie. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, zaznaczyć miejsce parkingowe i czas parkowania.

Nowe Google Pay ma być zatem aplikacją w stylu all in one – z poziomu jednej apki będzie można de facto wykonać większość czynności, do których potrzebujemy obecnie kilku różnych programów. BLIK, Orlen Pay, Uber Eats/Pyszne.pl, SkyCash/mPay i aplikacje bankowe – wszystko w jednym miejscu. Brzmi całkiem nieźle.

Na razie nie wiadomo jednak kiedy nowe Google Pay będzie dostępne w Polsce. Obecnie z GP korzysta ponad 150 mln użytkowników w 30 krajach, zatem potencjał tego projektu jest ogromny. Nie oznacza to jednak, że od razu zawojuje polski rynek. Klienci nad Wisłą są przyzwyczajeni do nowoczesnych rozwiązań z zakresu bankowości mobilnej i zdalnego zarządzania swoimi finansami. Nowe Google Pay nie musi zatem oznaczać w Polsce prawdziwej rewolucji – szczególnie, że do Europy może trafić w nieco zmienionej postaci. Pamiętajmy, że Unia Europejska niezbyt przychylnie patrzy na tego typu poczynania, które mogą być postrzegane jako monopolistyczne.

Google Plex – nowe konto bankowe od Google

To nie wszystko. Przy okazji prezentacji nowej wersji Google Pay firma z Mountain View zapowiedziała udostępnienie konta bankowego Plex. W tym celu spółka nawiązała już współpracę z 11 bankami, między innymi Citi i Stanford Federal Credit Union – podaje serwis Tech Crunch. Rachunek ma być bezpłatny, a jego debiut spodziewany jest w przyszłym roku. Na początku Google Plex będzie prawdopodobnie dostępne tylko w USA.

Pomimo, że na pierwszy rzut oka zaproponowane rozwiązania nie są czymś wyjątkowym z punktu widzenia polskiego rynku, to nie można lekceważyć potencjału BigTechów w sektorze finansowym. Pamiętajmy, że to dopiero początek ich ekspansji w tym zakresie (wspomnijmy także o Google Card). Co więcej firma z Mountain View nie jest jedynym graczem, który stawia coraz pewniejsze kroki w świecie finansów.

Przykładowo Apple już od zeszłego roku udostępnia Apple Card (na razie tylko w USA). Rozwiązanie powstało we współpracy z Goldman Sachs. Karta jest dostępna w wersji wirtualnej oraz tytanowej – co ważne nie posiada numeru i kodu cvv. Kartę cechuje także brak opłat oraz codzienny cashback.