O planowanym uruchomieniu nowego systemu biletowego w Rzeszowie pisaliśmy pod koniec zeszłego roku. Tamtejszy ZTM wyjaśnia, że na razie specjalne kasowniki pojawiły się tylko w wybranych autobusach, ale kolejne pojazdy są stopniowo wyposażane w takie urządzenia. Obecnie nowe biletomaty pozwalają na zakup tylko biletów jednorazowych (normalnych i ulgowych).

Rzeszów będzie jak Londyn i Nowy Jork

Jak korzystać z nowego systemu? Po wejściu do autobusu wystarczy zbliżyć kartę płatniczą, telefon lub zegarek do biletomatu. Bilet jest zapisywany na karcie płatniczej, dlatego nie ma potrzeby drukowania go w formie papierowej. W momencie kontroli należy okazać kontrolerowi kartę lub smartfona za pomocą których kupiliśmy bilet. Kontroler zeskanuje nośnik specjalnym terminalem. W przypadku zakupu biletów ulgowych przed zbliżeniem karty trzeba najpierw wybrać wysokość ulgi w biletomacie.

W komunikacie rzeszowskiego ZTM czytamy, że to dopiero początek nowości. Kolejnym etapem będzie wdrożenie systemu Mass Transit Transaction, który umożliwia dobranie dla podróżnego najtańszego biletu w zależności od ilości przejazdów wykonanych w ciągu 24 godzin oraz sposobu podróżowania. Chodzi tutaj na przykład o przejazdy z przesiadką lub bez przesiadki, taryfę czasową, czy taryfę przystankową (pozwalającą płacić tylko za faktycznie przejechaną liczbę przystanków).

Ma to być pierwsze takie wdrożenie w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Podobne systemy działają między innymi w Londynie, Nowym Jorku, czy Singapurze. Rzeszowski projekt powstał przy współpracy z takimi graczami jak Visa, eService, czy Solveo.

Taryfę przystankową testuje już także inne polskie miasto – Tychy. W celu skorzystania z nowego rozwiązania należy zbliżyć kartę płatniczą do czytnika przy wejściu do pojazdu i przy wysiadaniu z niego. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia informowała o wdrożeniu nowego systemu biletowego w lutym bieżącego roku. Działa on w Tychach i okolicznych gminach.