Na etoll.gov.pl znajdują się m.in. informacje o: zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL, wysokości stawek, kategoriach pojazdów, czy sieci dróg płatnych. Można tam znaleźć również kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie rejestracji w systemie e-TOLL.

System e-TOLL coraz bliżej. Ruszyła już strona internetowa

Rejestracja użytkowników i pojazdów w systemie e-TOLL ma rozpocząć się w drugiej połowie maja. Zaplanowano także okres przejściowy, w którym będą równolegle działać oba systemy. Data wygaszenia sytemu viaTOLL, zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o drogach publicznych to 1 lipca 2021 r. W razie potrzeby można jednak wydłużyć ten termin do 30 września bieżącego roku.

Co się zmieni dla kierowców? Chodzi przede wszystkim o odejście przy poborze opłat od technologii radiowej (DSRC) na rzecz technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych (GNSS). Nie będzie także konieczności podpisywania umowy – wymagana będzie jedynie rejestracja w Internetowym Koncie Klienta, która jest możliwa całkowicie online.

Kolejna ważna zmiana to możliwość przekazywania danych geolokalizacyjnych do sytemu z wykorzystaniem urządzenia pokładowego, zewnętrznych systemów lokalizacyjnych, czy aplikacji mobilnej e-TOLL PL.

Z systemu e-TOLL będą mogli skorzystać także kierowcy amochodów o masie do 3,5 tony. Na początek nowy system będzie działał na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.