W 2021 roku Nvidia osiągnęła 16,6 mld USD przychodów wobec 10,9 mld rok wcześniej. To wzrost o ponad 50%. Dochód netto wyniósł 4,3 mld USD wobec 2,8 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję zwiększył się do 6,9 USD wobec 4,52 USD w 2020 roku – również wzrost o ponad 50%.

IV kwartał 2020 roku był rekordowy – spółka odnotowała ponad 5 mld USD przychodów. Szef Nvidia Jensen Huang stwierdził, że popyt na karty GeForce RTX 30 jest nieprawdopodobny, ale spółka rozwija się także w innych obszarach – między innymi w data center, które wygenerowało aż 1,9 mld przychodów, co jest 97% wzrostem względem 2019 roku.

Pozostałe obszary to m.in. rynek automotive dedykowany dla producentów autonomicznych samochodów oraz platforma NVIDIA Omniverse, która umożliwia generowanie symulacji 3D w czasie rzeczywistym np. przy produkcji filmowej. Akurat ta ostatnia gałąź zanotowała w 2020 roku spadki, ale to prawdopodobnie pokłosie kryzysu w branży filmowej.

Q4 Fiscal 2021 Summary Nvidia

Nvidia przyniosła radość inwestorom

Nvidia to spółka, która w 2020 roku przynosiła radość inwestorom – w ciągu roku akcje Nvidia podrożały o 120% do poziomu 579 USD za akcję. Wycena giełdowa Nvidia to 358 mld USD. Spółka mocno zyskiwała w czasie pandemii. Popyt na karty graficzne napędzały także kopalnie kryptowalut – do tego stopnia, że produkty Nvidia stały się towarem deficytowym.

Z jednej strony to dobrze dla spółki, bo karty graficzne schodziły jak świeże bułeczki, ale z drugiej – niezadowolenie konsumentów, zwykłych graczy czy przedsiębiorców, sprawiły, że spółka postanowiła podjąć działań mające ograniczyć osiągi kart GeForce w kopaniu krytpowalut. Specjalny mechanizm ma wykrywać kiedy karta jest wykorzystywana do kopania krypto i gdy to się wydarzy – ograniczać swoje możliwości. Jednocześnie Nvidia zapowiedziała, że specjalnie dla biznesu krypto wypuści dedykowane modele kart CMP.