Onfido powstało w 2012 roku. Obecnie z usług fintechu korzysta 1500 firm na całym świecie – w tym Revolut. Firma umożliwia zdalną weryfikację tożsamości klienta. Dostarcza technologię opartą na sztucznej inteligencji, która sczytuje dane z dokumentów tożsamości i porównuje je z wykonanym przez klienta selfie – wykorzystuje przy tym biometrię. Zatem jeśli zastanawiacie się jak to jest, że dany fintech umożliwia weryfikację klienta online, to właśnie dzięki takim rozwiązaniom jak Onfido.

100 mln dolarów na budowę standardu weryfikacji online

Onfido planuje pozyskane środki wykorzystać m.in. na rozwój w USA. Do tego dochodzą ambitne plany, których celem jest stworzenie konkurencji dla biur kredytowych czy sposobów weryfikacji online za pomocą loginów do social mediów (np. Facebook ID).

Polegać ma to na budowie cyfrowej tożsamości w sieci, która zapewne zawierałaby także informacje umożliwiające stworzenie modeli scoringowych. Plany Onfido zakładają także mocniejsze wejście ze swoimi rozwiązaniami do govtechu – tak by umożliwić m.in. wirtualne głosowania czy składanie wniosków w urzędach.

Weryfikacja konsumentów online ma przyszłość

W czasach epidemii wiele podmiotów oferujących usługi finansowe nie może ich świadczyć inaczej niż przez Internet. Wymogi prawne wobec przedsiębiorstw finansowych i banków sprawiają, że nie wystarczy podać danych i propozycji hasła, by założyć konto lub zaciągnąć kredyt. Konieczny jest zgodny z prawem (AML, KYC, RODO) i spełniający standardy bezpieczeństwa proces weryfikacji. Pandemia SARS-CoV-2 pokazała, że „konto na selfie” czy „kredyt na selfie” to nie tylko ciekawostka technologiczna, ale w zasadzie jedyna bezpieczna alternatywa dla zapewnienia ciągłości biznesu.

Na tej podstawie można prognozować, że popyt na usługi zdalnej weryfikacji będzie rósł dynamicznie, a w wielu branżach – stanie się swoistym „must have”. Gra tutaj nie toczy się o to, czy tak będzie, ale o to, kto wyznaczy standard rynkowy opierający się nie tylko na pięknych grafikach i szybkim procesie, ale przede wszystkim także na szczelności systemu i bezpieczeństwie antyfraudowym.

/LP