Partner serwisu Visa dla biznesu

OTB Ventures pozyskało rekordowe 100 mln dolarów na inwestycje. Fintechy na celowniku

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Fundraising
Opublikowano: 24 lutego 2020, 14:01 Aktualizacja: 24 lutego 2020, 14:01

Fundusz OTB Ventures pozyskał 100 mln dolarów, które zamierza zainwestować w fintechy i inne firmy technologiczne z regionu CEE – to rekordowo zasobny fundusz w tej części Starego Kontynentu.

OTB Ventures pozyskało rekordowe 100 mln dolarów na inwestycje. Fintechy na celowniku

Dofinansowanie pochodzi między innymi od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego – czyli instrumentu finansowego Unii Europejskiej. Za OTB Ventures stoją Gregory Jankilevitsch, Adam Niewiński i Marcin Hejka. Fundusz chce inwestować w małe i innowacyjne firmy, a w swoim portfolio posiada już 8 spółek. Docelowo do 2022 roku chce zainwestować w kolejne 8 podmiotów, tak aby za dwa lata jego portfolio liczyło 16 firm.

OTB Ventures z rekordowym kapitałem na inwestycje w fintechy

W komunikacie czytamy, że OTB Ventures interesuje się takimi obszarami jak FinTech, Sztuczna Inteligencja, Big Data, IoT, Robotyka, czy Chmura Obliczeniowa. Na inwestycję w jedną spółkę fundusz przeznaczy od 1 mln dolarów do maksymalnie 15 mld USD. Horyzont inwestycyjny ma wynosić 10 lat, a OTB Ventures przejmuje zazwyczaj pakiet od 10 do 15% udziałów (ale nie mniej niż 6%).

Do tej pory OTB Ventures zainwestował w takie spółki jak Cosmose, SpaceKnow, Silent Eight, Minit, BabbleLabs, Segron, FintechOS i ICEYE. Na razie największa inwestycja funduszu to wsparcie ICEYE kwotą 10 mln dolarów w maju 2018 roku. Z kolei w listopadzie 2019 OTB Ventures zainwestowało 5 mln USD w Fintech OS.

OTB Ventures najczęściej dokonuje inwestycji we wsparciu innych podmiotów – w poprzednich inicjatywach udział brały takie fundusze jak DNX, Intel Capital, Dell Technologies Capital, Samsung Next, Standard Chartered Ventures, czy Draper Associates.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

otb-ventures-pozyskalo-rekordowe-100-mln-dolarow-na-inwestycje-fintechy-na-celowniku