Account Information Service (AIS) to jedna z dwóch nowych usług wprowadzana przez dyrektywę PSD2. AIS pozwala między innymi na dostęp do rachunków klienta (nie tylko tych bankowych) i sprawdzenie jego historii kredytowej, czy zaoferowanie lepiej sprofilowanych usług.

CRIF został jednym z pierwszych fintechów gotowych na PSD2

CRIF przejął brytyjskie CDR Realtime Holding przez swoją spółkę zależną CRIF Buergel. Nazwa firmy zostanie zmieniona na CRIF Real Time Ltd, a na jej czele stanie Enrico Lodi – do tej pory generalny menadżer w CRIF.

Dostęp do informacji o rachunku pozwoli CRIF na jeszcze szybsze i skuteczniejsze sprawdzanie zdolności kredytowej klienta. Poprawi to także transparentność w obcowaniu z partnerami biznesowymi. Dzięki usłudze AIS weryfikacja klienta w bazie CRIF stanie się dużo łatwiejsza – nie trzeba będzie wysyłać zapytań do poszczególnych instytucji. Przejęcie pozwoli CRIF na zaoferowanie nowych usług z dziedziny otwartej bankowości, umożliwiając wymianę informacji o danych kredytowych i płatniczych, pomiędzy konsumentami/firmami i organizacjami.

AIS to także wygoda dla klientów. Dostawca świadczący tę usługę zapewni klientowi zagregowane informacje online o co najmniej jednym lub kilku rachunkach, prowadzonych przez dostawców usług płatniczych. W ten sposób użytkownik będzie miał możliwość łatwego zarządzania swoimi finansami osobistymi na jednej platformie usług – niezależnie od posiadania rachunków bankowych w różnych instytucjach finansowych.

Account Information Service pozwala także na lepsze dopasowanie oferty do profilu klienta. W ten sposób użytkownik może uzyskać dostęp do pożyczki nawet jeżeli ma ograniczoną historię kredytową. AIS daje też świetne narzędzia do oceny zdolności kredytowej małych firm i mikroprzedsiębiorców.