– Wciąż zadajemy sobie pytanie czy powinniśmy emitować walutę cyfrową. Musimy się jednak nad tym dobrze zastanowić, ponieważ taka decyzja miałaby ogromne znaczenie dla całego rynku płatniczego – powiedział Andrew Bailey cytowany przez Bloomberga.

Banki centralny chcą emitować waluty cyfrowe

Szef Bank of England zwrócił uwagę, że w ciągu kilku najbliższych lat bank centralny powinien być już znacznie bliżej emitowania pewnej formy cyfrowej waluty. Na razie BoE nie może jednak poświęcić całej swojej uwagi na prace nad tym przedsięwzięciem, ponieważ Wielka Brytania wciąż mierzy się ze skutkami pandemii koronawirusa.

– Decyzja o emisji cyfrowej waluty to bardzo poważny krok. Mam nadzieję, że do tego dojdzie, ponieważ będzie to oznaczało, że pandemia COVID-19 jest już za nami – stwierdził Andrew Bailey.

Bank of England to jeden z tych banków centralnych, które na początku bieżącego roku zawarły porozumienie o współpracy mające na celu rozpoczęcie emisji własnych walut cyfrowych – CBDC (ang. Central Bank Digital Currency). Poza BoE do przedsięwzięcia dołączyły także banki centralne z Kanady, Japonii, Szwajcarii i Szwecji, a także Europejski Bank Centralny oraz Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Bank centralny Japonii wystosował nawet oficjalny komunikat w sprawie chęci emisji cyfrowego jena, a z kolei szwedzki Riksbank rozpoczął kolejny etap testów e-korony.

Powodem takiego kroku ze strony banków centralnych były ambitne plany Facebooka na emitowanie autorskiej kryptowaluty Libra. Na razie Mark Zuckerberg musiał wstrzymać prace nad Librą, ponieważ ze wsparcia projektu wycofali się główni partnerzy w postaci Mastercard, czy PayPal.