Program wspierany jest przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Fundację Fintech Poland oraz Microsoft. BIK HUB stanowi element ogłoszonego w czerwcu 2021 roku partnerstwa, którego celem jest m.in. współpraca w ramach utworzonej piaskownicy, budowanie ekosystemu wokół nowoczesnych usług finansowych oraz prace na rzecz edukacji finansowej społeczeństwa i odpowiedzialności społecznej.

Pilotaż BIK Open API – pierwsza inicjatywa BIK HUB

Nowa faza rozwoju projektu, rozszerza i demokratyzuje dostęp do danych. Już teraz do pilotażu dołączyło kilkunastu partnerów, którzy pracują na danych oraz tworzą i testują rozwiązania. Na czym to wszystko polega? Już tłumaczę.

Dostępne w ramach pilotażu dane są anonimizowane i związane z różnymi obszarami życia mieszkańców. Mogą one posłużyć m.in. do tworzenia analiz, segmentacji klientów oraz szacowania potencjału inwestycyjnego wybranych lokalizacji na rynku nieruchomości.

Obecnie w piaskownicy jest dostępnych ponad 700 wymiarów danych, z różnych źródeł zewnętrznych. Zostały one poddane geolokalizacji i wzbogacone dodatkowo o wybrane dane statystyczno-finansowe z samego BIK. Obszarem objętym działaniem pilotażu jest Łódź, a wszystkie dane integruje Platforma BIK Open API.

BIK zaprasza do współpracy te startupy, które chcą zweryfikować prototypowe rozwiązania w praktyce – przed wprowadzeniem ich na rynek. Celem projektu jest również skonfrontowanie pomysłów z bankami, firmami pożyczkowymi i innymi klientami BIK.

Jakie dane udostępnia pilotaż?

Agregowane i udostępniane informacje dzielą się na cztery główne kategorie – „teren, nieruchomości, firmy i mieszkańcy”. Wiążą się one z takimi kategoriami, jak statystyki kredytowe, dane z rejestru przedsiębiorców, topografia i zabudowa terenu, czy demografia.

Gromadzone informacje statystyczne, nie zawierają danych osobowych. Dzięki temu są one bezpieczne do użycia, a zagrożenie ujawnienia informacji indywidualnych czy utraty tożsamości zostało wyeliminowane – czytamy w komunikacie.