Komisja Europejska opublikowała niedawno ważny raport dotyczący finansowania zrównoważonej europejskiej gospodarki. Zarekomendowano w nim wsparcie dla efektywnych energetycznie hipotek. Do dnia 12 marca br. przeprowadzone będą publiczne konsultacje dotyczące założeń tego rodzaju hipoteki, opracowane w ramach projektu EeMAP.

Czytaj także: Nowa funkcja w BLIKu już niedługo

Pomoc dla kredytodawców

Europe Regional Network, będąca europejską częścią World Green Building Council (WorldGBC) jest jednym z kluczowych partnerów projektu EeMAP. Jego celem jest pomoc w zmniejszeniu brakujących 100 mld euro rocznie w inwestycjach na zwiększenie efektywności energetycznej budynków, co jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych UE.

W odpowiedzi na potrzebę środowiska bankowego, konsultowana propozycja jest ustandaryzowanym europejskim podejściem do efektywnych energetycznie hipotek, aby pomóc kredytodawcom ustanowić i rozwijać takie produkty. Efektywne energetycznie hipoteki mają na celu zaoferowanie konsumentom preferencyjnych stóp procentowych lub dodatkowe finansowanie w przypadku zakupu/budowy efektywnego energetycznie domu bądź jego modernizacji.

Czytaj także: Zamień kartę płatniczą w wizytówkę. Nowa oferta mBanku

Rynek hipotek w Europie wart 7 bilionów euro

10 europejskich Green Building Councils (w tym PLGBC) opublikowało krajowe raporty opisujące efektywność energetyczną budynków w poszczególnych krajach, aby pomóc bankom ustanowić pilotażowe wersje nowych hipotek.

Aby osiągnąć europejskie cele klimatyczne i energetyczne, kluczową kwestią jest wykorzystanie możliwości kredytodawców w celu zwiększenia prywatnego finansowania modernizacji przyczyniającej się do podnoszenia efektywności energetycznej budynków – mówi James Drinkwater, Dyrektor WorldGBC Europe Regional Network.

– Propozycja efektywnej energetycznie hipoteki jest milowym krokiem w ‘uzielenianiu’ europejskiego rynku hipotek wartego 7 bilionów euro. Zapraszamy europejską społeczność zrównoważonego budownictwa do współpracy z nami, w celu wdrożenia takich rozwiązań – dodaje.

Czytaj także: Oto najważniejsze trendy w projektowaniu portali dla bankowości

Nie przegap warsztatów w Polsce!

Oprócz konsultacji publicznych, w każdym z 10 krajów UE odbędą się spotkania skupiające krajowych ekspertów wokół efektywnej energetycznie hipoteki, dzięki którym opublikowane 12 lutego br. założenia zostaną przeanalizowane na polu krajowym oraz wzmocnione lokalnymi wymaganiami. W Polsce warsztaty odbędą się w dniu 7 marca br. w Warszawie.

– Aktywności skupione wokół projektu EeMAP mają zachęcić do korzystania z finansowania efektywnych energetycznie inwestycji. Promowanie rozwiązań w postaci zielonych hipotek na rzecz budowania i rozwoju zrównoważonego budownictwa jest nam szczególnie bliskie. Stąd udział PLGBC jako organizacji wspierającejpodkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Finalna propozycja hipoteki oraz rozpoczęcie programu pilotażowego zostanie zainaugurowane 14 czerwca br. podczas konferencji w Windsorze, w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie zgromadzi ponad 100 ekspertów związanych z finansami oraz zrównoważonym budownictwem.

Czytaj także: RODO wchodzi w życie za 100 dni, a polskie firmy wciąż w lesie