W sumie w trakcie pierwszego roku działalności dedykowany zespół ekspertów przeanalizował zgłoszenia ponad 300 młodych firm z Polski i z zagranicy. Bank chce zapewnić fintechom najlepsze warunki rozwoju i rozwija dotychczasowe środowisko technologiczne. Nowym partnerem projektu został Operator Chmury Krajowej.

Pierwszy rok „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”

Z ponad 300 aplikujących startupów około 1/3 zgłoszeń pochodziła z zagranicy. 150 firm miało możliwość zaprezentowania swojej technologii przed dedykowanym zespołem ekspertów. Aby wybrać pomysły, które najlepiej odpowiadają potrzebom banku i jego klientów, w ciągu roku przeprowadzono ponad 250 godzin warsztatów z jednostkami biznesowymi. W efekcie wdrożonych zostało dziesięć rozwiązań, z których już dziś korzystają zarówno klienci banku, pracownicy, jak i cały sektor bankowy.

W gronie twórców tych projektów znalazła się polsko-brytyjska spółka Coinfirm. Wspólnie z PKO Bankiem Polskim odpowiada ona za największe pod względem skali wdrożenie technologii blockchain w europejskiej bankowości umożliwiające weryfikację autentyczności cyfrowych dokumentów. Z kolei rozwiązanie TuPrawnik, udostępnione klientom z sektora MŚP, pozwala na szybką, kompleksową i całkowicie zdalną konsultację prawną u jednego z wielu specjalistów. Natomiast zastosowanie pomysłu Quantum.CX, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy uśmiechów doradców i klientów, pomaga w podnoszeniu jakości obsługi w oddziałach.

PKo Bank Polski zdradza, że stale prowadzi prace nad nowymi projektami. Chodzi o takie rozwiązania jak cyfrowe zawieranie umów, wykorzystanie biometrii behawioralnej, analiza danych mobilnych pozwalająca na ustalenie optymalnej lokalizacji placówek, czy nowe zastosowania technologii blockchain.