Niedawno pisaliśmy o planowanym przyspieszeniu prac nad cyfrowym złotym. Narodowy Bank Polski najprawdopodobniej w tym roku opublikuje analizę potencjalnych skutków emisji cyfrowego pieniądza w Polsce. Może to przełożyć się na intensyfikację działań dotyczących polskiego projektu CBDC.

Warte uwagi są także testy prowadzone przez Centralny Bank Bahrajnu, które dotyczą JPM Coin – cyfrowej waluty opracowanej przez bank JPMorgan. Ten cyfrowy token ma przyśpieszyć i ułatwić rozliczenia międzynarodowe realizowane w dolarach amerykańskich.

PLCOIN będzie nową kryptowalutą?

Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy PKO BP oprócz zastrzeżenia kolejnej nazwy (tym razem z logo) działa w kierunku wejścia na rynek kryptowalut. Bank ma już za sobą udane wdrożenia rozwiązania opartego na technologii blockchain. Jest to usługa „Trwały nośnik”, która umożliwia dostarczanie klientom dokumentów prywatnych w formie cyfrowej.

PKO Bank Polski od ponad dwóch lat współpracuje z Politechniką Warszawską w zakresie badań nad technologią blockchain. Projekt ten otrzymał ponad 6 mln PLN dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest m.in. określenie możliwości wyemitowania tokenów, a następnie obrotu nimi.

W kontekście emisji nowej wirtualnej waluty warto wspomnieć o działaniach PayPal. Firma niedawno potwierdziła, że rozważa wydanie własnego stablecoina, po tym jak programista Steve Moser znalazł wskazujące na to kod i logo w aplikacji PayPal na swoim telefonie. Cyfrowa moneta roboczo została nazwana „PayPal Coin” i ma być oparta na dolarze.

W temacie kryptoaktywów i cyfrowej waluty wiele dzieje się w Wielkiej Brytanii. Brytyjski parlament powołał na początku roku grupę roboczą ds. kryptoaktywów, która ma dążyć do ustanowienia ram regulacyjnych dla tego sektora. Od wielu miesięcy trwają pracę nad cyfrowym funtem. Ostatnio było głośno o tym projekcie za sprawą raportu komitetu działającego przy Izbie Lordów. Zdaniem jego autorów CBDC to zagrożenie dla stabilności finansowej kraju i prywatności obywateli.