Zmiany w regulaminie weszły w życie już 16 lipca. PKP Intercity honoruje bilety w smartfonie już od 2012 roku, ale jeszcze do niedawna konieczne było okazanie dokumentu tożsamości w formie fizycznej – czy to dowodu osobistego, czy legitymacji studenckiej. Teraz wystarczy aplikacja mObywatel.

PKP Intercity honoruje dokumenty w aplikacji mObywatel

mObywatel to aplikacja przygotowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji, z której obecnie korzysta około 300 tys. Polaków. Na razie w ramach apki działają trzy usługi: mTożsamość, mPojazd i mLegitymacja dla uczniów. Wkrótce trafi tam także mLegitymacja studencka oraz e-recepta.

mTożsamość – czyli dowód osobisty w smartfonie jest już honorowany przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. Z aplikacji można było skorzystać także podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, okazując dowód w smartfonie członkom obwodowych komisji wyborczych. mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego u notariusza czy w sądzie.

Aplikacji można używać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany wprost dowód osobisty lub paszport – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. Dlatego nic nie stało na przeszkodzie, aby zaimplementować taką usługę w pociągach PKP Intercity. Można jedynie narzekać, że trwało to tak długo, chociaż z drugiej strony lepiej późno niż wcale. Szczególnie, że w wielu miejscach wciąż wymaga się od nas fizycznego dokumentu tożsamości.