Dostępność w tysiącach sklepów internetowych, możliwość sfinansowania zakupów o wartości nawet kilku tys. złotych i bezkosztowe odroczenie zapłaty aż do 30 dni – tak w skrócie działa usługa PayU Płacę później, która podbija rynek e-handlu w Polsce.

Płacę później dostępne dla wszystkich

– Polscy konsumenci znajdują się w światowej czołówce, jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z płatności zbliżeniowych oraz dokonywania zakupów przez internet. Do rosnącej popularności płatności online przyczynił się szybki rozwój firm fintechowych, które w naszym kraju mają wysoki potencjał wzrostu  – komentuje Tymon Zastrzeżyński, Co-Founder&CEO w Grupie LOANDO (właściciel loando.pl i pozyczkaportal.pl)

PayU Płacę później to nowy sposób finansowania zakupów internetowych i jedyna tego typu usługa działająca już na szeroką skalę w sklepach internetowych w Polsce. Od marca br. usługa jest dostępna dla każdego sklepu internetowego nawiązującego współpracę z PayU, a pierwsze sklepy zaoferowały to rozwiązanie w ramach pilotażu już we wrześniu 2017 r.

Wybierając PayU Płacę później można zapłacić za produkty lub usługi o wartości od nawet 100 zł. Sklep otrzymuje zapłatę od razu, a spłata zobowiązania odbywa się za pośrednictwem partnera pożyczkowego PayU – firmy Kreditech, która znajduje się w top 10 najwyżej ocenianych fintechów na świecie. Kupujący mogą bezkosztowo odroczyć termin płatności za zakupy aż do 30 dni.

Po wyborze PayU Płacę później w sklepie internetowym wystarczy podać kilka danych osobowych, a następnie – na podstawie dotychczasowych danych transakcyjnych użytkownika PayU oraz analizy danych behawioralnych wykonywanej przez partnera pożyczkowego – podejmowana jest decyzja kredytowa. W procesie oceny zdolności kredytowej Kreditech wykorzytuje algorytmy oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Dla konsumentów, którzy dotychczas otrzymywali negatywne decyzje kredytowe z powodu np. braku historii kredytowej lub regularnych wpływów na konto, oznacza to szerszy dostęp do usług finansowych.

Zakupy do 3 minut

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii ponad 80% użytkowników korzystających z usługi po raz pierwszy jest w stanie sfinalizowac zakup w czasie do 3 minut. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia 30-dniowego terminu spłaty i rozłożenia zobowiązania na 3 lub 6 miesięcznych rat, ponosząc wówczas standardowe koszty pożyczki.

Usługa PayU Płacę później jest efektem strategicznej współpracy PayU i grupy technologicznej Kreditech, w którą w maju 2017 r. PayU zainwestowało 110 mln euro. Polska jest pierwszym krajem, w którym nowy sposób finansowania zakupów został zaoferowany sklepom internetowym i konsumentom. Użytkownicy PayU testowali PayU Płacę później w wybranych sklepach od września ubiegłego roku.

– Płatności elektroniczne należą do jednej z najszybciej rozwijających się kategorii usług oferowanych przez firmy z sektora fintech. Do szeregu korzyści wynikających z korzystania z płatności online należy m.in.  łatwość, wygoda, niższe bariery wejścia, z jednoczesnym zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa – komentuje Maciej Suwik, Co-Founder&CTO w Grupie LOANDO

Czy Polacy są gotowi na PSD2?

Gdy rok temu PayU startowało z Monedo, czyli odroczoną płatnością, w sieci zawrzało, że proces weryfikacji klienta może być dla niego niebezpieczny (bardziej niż pokazywanie dowodu obcej osobie w obcym sklepie stacjonarnym). Od marca 2018 roku PayU w ramach usługi Płacę Później całkowicie zrezygnowało z logowania do banku w procesie weryfikacji klienta.

Niemniej, o tym dlaczego strach przed tzw. „screen scrapingiem”  jest mocno przesadzony oraz wyrazem pewnego rodzaju paranoi i dlaczego powinniśmy się przygotować na rewolucję w związku z tym co niesie PSD2 można przeczytać tutaj.

/JanRy, PayU