Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w celu podejmowania działań w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności poprzez rozbudowę sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także działania na rzecz budowy innowacji technologicznych w płatnościach.

500 tys. terminali w Programie Polska Bezgotówkowa

Fundacja powstała jako wspólna inicjatywa sektora prywatnego i publicznego, od początku swojej działalności realizuje działania w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Do tej pory do Programu przystąpiło ponad 360 tys. podmiotów, u których zainstalowano ponad 500 tys. terminali płatniczych.

Urządzenia w ramach Programu działają już w blisko 16 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Największa ich liczba jest zainstalowana w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Fundacja aktywnie działa także w obszarach, w których występuje najniższy procent zainstalowanych terminali, czyli w województwach opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Za pośrednictwem zainstalowanych terminali wykonano od początku programu 850 mln transakcji na łączną kwotę blisko 48 mld złotych. Wśród beneficjentów Fundacji są przedsiębiorcy, profesjonaliści, instytucje publiczne i związki wyznaniowe. Dotychczas najwyższy procent terminali instalował sektor beauty (kosmetyczki, fryzjerzy i spa), restauracje, sklepy spożywcze oraz usługi transportowe.

– Poza rozbudową sieci akceptantów elektronicznych instrumentów płatniczych, prowadzimy szereg działań edukacyjnych skierowanych do przedsiębiorców czy konsumentów. Angażujemy się także w liczne partnerstwa instytucjonalne oraz działamy na rzecz niwelowania tzw. „białych plam” na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach – komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.