IBM w ramach umowy przeprowadzi serię warsztatów, które pomogą Horum w przygotowaniu projektu blockchain dla przyszłej aplikacji – poprzez zdefiniowanie ról, zależności, przepływu pracy i architektury. Jednocześnie podpisana została umowa z firmą „300 Brains” na etap wdrożeniowy, który pozwoli na realizację kolejnych elementów Platformy Biznesowej Horum, w tym rozwój aplikacji mobilnej.

Horum Bank podpisuje umowę z IBM

Horum Bank to polski challenger bank, opierający swoje usługi w dużej mierze na technologii blockchain. Fintech ma zaoferować biznesową aplikację mobilną, smart contracty z wykorzystaniem blockchainu, konta wielowalutowe i pokaźną sieć zasobów wsparcia biznesowego. Dostęp do finansów ma być możliwy 24/7/365 – bez przerw technicznych.

W czerwcu 2020 roku Horum SA został wpisany przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę Małych Instytucji Płatniczych (MIP). Dzięki temu fintech będzie mógł rejestrować zlecenia płatnicze, prowadzić rachunki płatnicze, wydawać instrumenty płatnicze (np. karty), czy udzielać pożyczek. Kolejnym celem jest uzyskanie licencji bankowej. Na czele Horum SA stoi Robert Łasek, prezes zarządu.

Teraz umowa o współpracy z IBM pozwoli fintechowi Horum na rozwijanie usług opartych na blockchainie, a także modułów fakturowania i faktoringu. W komunikacie challenger bank wyjaśnia, że technologia blockchain jest idealna do budowania zaufania pomiędzy firmami, klientami i faktorami. Wykorzystując smart contracty do przygotowania umów faktoringowych, firmy mogą szybko zaimplementować wymagania procesu faktoringowego, a umowy pomiędzy firmą a faktorem mogą być automatycznie podpisane.