Lista jest tworzona od 6 lat przez brytyjski serwis FinTechCity i skupia się na innowacyjnych firmach, które zmieniają rynek finansowy. O miejsce w zestawieniu rywalizowało ponad 1 800 firm technologicznych z całej Europy. Jest to jak do tej pory największa liczba fintechów branych pod uwagę w wyborze do zestawienia “FinTech50”. O obecności na liście zdecydował panel ekspercki, złożony ze specjalistów ds. innowacji i inwestycji reprezentujących banki i ubezpieczycieli takich, jak HSBC, Deutsche Bank, Barclays, Axa, czy Aviva, a także inwestorów i uznane fintechy, jak Stripe.

W tym roku Billon znalazł się obok takich firm jak Revolut, Monzo, N26, Curve, Monese, Azimo, Starling Bank, czy Ethereum. Pełna lista jest dostępna tutaj.

Billon na prestiżowej liście FinTech50

Polska firma została wybrana spośród 1800 największych europejskich fintechów. Zdecydowana większość z wybranych spółek, to firmy działające na terenie Wielkiej Brytanii i takie, które powstawały w Zjednoczonym Królestwie. W ekspozycji Billonowi na pewno pomogła jego działalność na brytyjskim rynku, który określany jest mianem fintechowej mekki.

Billon to polsko-brytyjski fintech,który powstał w 2012 roku. Jest zarejestrowany jako Mała Instytucja Pieniądza Elektronicznego (Small Electronic Money Institution) przez Financial Conduct Authority (brytyjskiego nadzorcę). Technologia opracowana przez Billon jest używana w Polsce i Wielkiej Brytanii do przekazywania tzw. pieniądza elektronicznego, cyfrowego odpowiednika gotówki, za pomocą technologii blockchain. Nie chodzi tu o kryptowaluty, tylko waluty narodowe emitowane przez banki.

Warto dodać, że aby korzystać z gotówki w formie elektronicznej nie trzeba posiadać konta w banku, ale umożliwia ona korzystanie z infrastruktury finansowej – na przykład z bankomatów. Zgodnie z unijną dyrektywa PSD2, pieniądz elektroniczny stanowi pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej.

Ponadto Billon współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej, z którym wspólnie opracował system dystrybucji dokumentów na blockchainie. Na start klienci banków otrzymają gwarancję niezmienności dotyczących ich dokumentów oraz dostęp do nich nawet po ustaniu relacji z bankiem. Technologia ma rozwiązać problem tak zwanego trwałego nośnika. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Innowacyjne rozwiązanie BIK i Billon. Trwały nośnik w tle.

Założona w 2012 roku firma zatrudnia obecnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii i Polsce około 100 osób. Do założycieli lub udziałowców Billon należą znane i doświadczone osoby z branży finansowej w Polsce, takie jak Andrzej Horoszczak (założyciel, ekspert blockchain z 10-letnim doświadczeniem pracy na Wall Street), Andrzej Klesyk (były prezes PZU), David Putts (m.in. założyciel Inteligo) czy Wojciech Kostrzewa (były prezes i dyrektor generalny w Polskim Banku Rozwoju, BRE Banku i Commerzbanku). Rozwój unikalnego protokołu blockchain Billona został wsparty m.in. 2 milionami euro z prestiżowego programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za rewolucyjny potencjał wykorzystania technologii dla bezpośrednich płatności.