Założycielem startupu i pomysłodawcą platformy Pethomer jest Michał Pawlik, doświadczony menedżer i udziałowiec sieci sklepów Zooland Polska. Platforma, do której dołączyło już ponad 560 opiekunów w 17 miastach, oferuje obecnie usługi takie jak domowy hotel dla psów (opieka nad zwierzakiem w domu opiekuna), spacery z psem, karmienie w domu właściciela czy opieka dzienna.

– Nasze usługi są odpowiedzią na wyzwania dnia codziennego. Kiedy psi i koci rodzice  muszą wyjechać lub zostać dłużej w pracy, do akcji wkraczają nasi pethomerzy, czyli zweryfikowani przez nas opiekunowie, którzy zaopiekują się zwierzakiem najlepiej, jak potrafią. Chcemy, aby  nasi użytkownicy mieli pewność, że ich pupil jest w dobrych rękach i niczego mu nie brakuje, gdy ludzki rodzic jest daleko – mówi Michał Pawlik, pomysłodawca i założyciel Pethomer.

Platforma opieki nad zwierzętami domowymi rusza po 1 mln PLN

Pethomer z pomocą platformy crowdfundingowej forc.ee chce pozyskać finansowanie na dalszy rozwój. Plany obejmują między innymi poszerzenie wachlarza usług o produkty dla zwierząt czy dostosowaną ofertę ubezpieczeń. Startup chce wyjść ze swoją usługą na europejskie rynki.

Na czym zarabia Pethomer? Mechanizm polega na realizowaniu płatności dla opiekunów wyłącznie przez portal pethomer.com. Od każdej transakcji firma pobiera prowizję w wysokości 10-20 procent. Ilościowy cel startupu na najbliższe miesiące to pięciokrotny wzrost bazy użytkowników i GMV w stosunku do roku 2021.

To opiekun zarejestrowany na platformie Pethomer ustawa wysokość swoich zarobków. Stawki wahają się od 20 do 50 złotych za półgodzinny spacer albo karmienie. Koszt całodziennej opieki nad zwierzęciem to z kolei średnio 50-120 złotych za dobę. Każdy opiekun posiada na platformie profil, na którym można przeczytać o nim i jego doświadczeniu w opiece nad zwierzętami.

– Platforma zamknęła w spójnym interfejsie wszystko to, co dotychczas realizowane było na naszym rynku jedynie w modelach tradycyjnych, obarczonych bardzo dużymi ograniczeniami technologicznymi. Zapewnienie opieki nad zwierzętami było bowiem możliwe wyłącznie dzięki skorzystaniu tzw. poczty pantoflowej, grup wsparcia w kanałach social-media czy usług tradycyjnych, czy nie zawsze cieszących się najlepszą reputacją hoteli dla zwierząt – wskazuje Piotr Łuszczek wiceprezes Forc.ee, platformy inwestycyjnej wspierającej Pethomer.

Wartość rynku produktów i usług dla zwierząt domowych w Europie szacowana jest na ponad 51 mld euro, przy rocznym tempie wzrostu przekraczającym 5 proc. – wynika z raportu FEDIAF. W Stanach Zjednoczonych dwie najpopularniejsze platformy oferujące usługi petsitterów skupiają już ponad 900 tys. opiekunów. Amerykański projekt Rover.com w zeszłym roku osiągnął wycenę IPO na poziomie 1,35 mld USD.