Firma została założona w kwietniu 2019 roku przez prawnika Macieja Trocia i astrofizyka Adama Zadrożnego. Startup działa na razie dzięki pieniądzom założycieli i jest w trakcie finalizowania pierwszej rundy dofinansowania. W informacji prasowej czytamy, że oprogramowanie IUS.AI zostało z powodzeniem wdrożone do 4 międzynarodowych i ogólnopolskich kancelarii prawnych.

Inteligentna wyszukiwarka dla działów prawnych

Jak to działa w praktyce? Po wpisaniu do wyszukiwarki dowolnego pytania prawnego lub fragmentu stanu faktycznego (np. „Czym różni się naruszenie prawa przez błędną wykładnię od niewłaściwego zastosowania w postępowaniu cywilnym”) system wskazuje nam fragmenty orzeczeń, które są związane z tym zapytaniem lub bezpośrednio na nie odpowiadają. Przy niektórych funkcjonalnościach nie trzeba nawet nic wpisywać – wystarczy tylko zaznaczyć interesujący nas fragment i kliknąć „znajdź podobne”.

IUS.AI opiera swój model biznesowy na miesięcznych lub rocznych subskrypcjach za używanie oprogramowania (liczona w oparciu o liczbę zamówionych stanowisk). Możliwe jest także korzystanie z oprogramowania w prywatnej chmurze IUS.AI lub skonfigurowanie oprogramowania na dowolnej innej chmurze wskazanej przez klienta (także prywatnej chmurze kancelarii/firmy). Czas potrzebny na połączenie autorskiego modelu językowego z bazą dokumentów klienta jest zależny od rozmiaru bazy i wybranej chmury – wynosi od 3 do 21 dni.

Obecnie sztuczna inteligencja jest w stanie przeszukiwać dowolne dokumenty zawarte zarówno w bazie wiedzy firm, jak i powszechnie dostępnych zasobach. Poprzez automatyczne wykrywanie warstwy znaczeniowej w każdym dokumencie nie jest dla istotne, czy w materiałach występują podobne słowa kluczowe, czy nie – tak czy inaczej system znajdzie wszystkie podobne znaczeniowo fragmenty. IUS.AI podaje, że jest to pierwszy powszechnie dostępny model AI stworzony dla polskiego języka prawnego.