– W Pelplinie zamontujemy na należących do Energi słupach oświetleniowych kamery, z których obraz będzie analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). System przekaże informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach. Partnerem technologicznym projektu jest spółka Comarch SA, która dostarcza nam system, tj. analitykę, aplikację i konfiguruje całość – powiedział pełnomocnik zarządu Michał Bełbot.

W Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw ukierunkowanych na poprawę warunków osób zmotoryzowanych. Od połowy 2016 roku system inteligentnego parkowania testowany jest w Warszawie i w kilku śląskich miastach, a już w tym roku w stolicy ma stanąć pierwsza mega stacja paliw od Shell.

Pelplin pierwszym smart city w Polsce?

System docelowo będzie monitorował też bezpieczeństwo na parkingach i powiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży.

– Wspólnie z Energą chcemy oddać do dyspozycji mieszkańców innowacyjny, jeden z pierwszych w Europie system informacji parkingowej, który wesprze również cele gminy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Jako prężnie rozwijająca się gmina zamierzamy inwestować w kolejne inteligentne rozwiązania ułatwiające mieszkańcom funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Jestem przekonany, że to pierwszy, ale ogromny krok w kierunku osiągnięcia przez Pelplin statusu prawdziwego smart city- powiedział burmistrz Patryk Dębski, również cytowany w komunikacie.

Dzięki systemowi, mieszkańcy i turyści w prosty sposób będą mogli znaleźć wolne miejsce parkingowe. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i wskazać mu najlepsze miejsce parkingowe za pomocą mapy. W aplikacji mobilnej kierowca będzie miał możliwość ustawienia swoich preferencji parkowania. Jeżeli jego ulubione miejsce będzie zajęte, aplikacja pokieruje go do najbliższej wolnej lokalizacji.

Dodatkowo wielkie koncerny motoryzacyjne łączą siły z zamiarem zbudowania zaawansowanej sieci do ładowania elektrycznych samochodów na terenie Europy. Jeżeli Pelplin faktycznie stanie się naszym polskim smart city, to może jedna z takich stacji pojawi się również u nich?

Nowa strategia Energi

Pilotaż pelplińskiego inteligentnego parkingu jest elementem nowej strategii rozwoju grupy Energa na lata 2016-2025, której jednym z dwóch głównych celów jest koncentracja na klientach i związany z tym rozwój nowych obszarów działalności, podkreślono w materiale.

– Dla biznesu i samorządów chcemy być partnerem w wielu dziedzinach – od zarządzania zużyciem, dystrybucją, generacją, aż po magazynowanie energii. Planujemy również nowe działania w zakresie efektywności energetycznej, także poprzez programy dedykowane samorządom, takie jak Inteligentna Gmina. Dla klientów indywidualnych przygotowujemy wachlarz produktów i usług, które będą również integrować obszary finansowe i ubezpieczeniowe – powiedział prezes Energi Dariusz Kasków.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.