Zdaniem IPOS dzięki nowemu rozwiązaniu czas oczekiwania na uzyskanie patentu może zostać skrócony z 2 lat do nawet 6 miesięcy.

Singapur ułatwia życie fintechom

Szybka ścieżka patentowa obejmie nowości z obszaru płatności online, platform inwestycyjnych, InsurTechu, technologii blockchain, usprawnień dla bankowości, cyberbezpieczeństwa, autoryzacji klientów, wykrywania fraudów i wielu innych.

Fintech Fast Track to część szerszej inicjatywy Monetary Authority of Singapore (banku centralnego i nadzorcy w jednym) – o nazwie Financial Sector Technology and Innovation, powstałej w 2015 roku. W ramach FSTI singapurski sektor fintech wsparto kwotą 170 milionów dolarów. Szybsze pozyskiwanie patentów ma zachęcić jeszcze większą liczbę firm do proponowania nowych rozwiązań i zwiększenia konkurencji w branży – oczywiście z dużą korzyścią dla gospodarki Singapuru.

Azjatyckie miasto-państwo stara się utrzymać swoją pozycję fintechowego lidera w regionie – co nie jest łatwe, bo chrapkę na pierwsze miejsce ma także Hong Kong i potężny sąsiad w osobie Chin. Szybkie „time to market” to dla fintechów kwestia kluczowa – zauważa Sopnendu Mohanty, Chief Fintech Officer w MAS.

Na szybkim wdrożeniu i komercjalizacji nowego pomysłu zależy zarówno początkującym startupom, jak i dużym graczom. W Singapurze od kilku lat działa regulacyjna piaskownica, która pozwala na bezpieczne testowanie produktów, pod czujnym okiem nadzorcy. Kilka miesięcy temu współpracę z MAS nawiązała Komisja Nadzoru Finansowego. Ma ona na celu wymianę doświadczeń, także w zakresie regulacyjnej piaskownicy, do której powoli przymierza się polski nadzorca. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – KNF po raz kolejny potwierdza – będzie regulacyjna piaskownica.