Związek Niemiecki Banków zrzesza ponad 200 instytucji bankowych. Stowarzyszenie ogłosiło, że krypto-euro (digital euro) to ważny projekt, który może przyśpieszyć rozwój gospodarczy w Europie (treść oświadczenia tutaj) Ponadto Związek zwraca uwagę, że globalna kryptowaluta to zbyt ważny projekt dla światowej ekonomii, by mógł być on kontrolowany przez jedną firmę.

Przypomnijmy, że chociaż problem ten w polskich mediach jest pomijany, to na świecie trwa poważna debata o planach Facebooka w związku z zapowiadanym uruchomieniem globalnej kryptowaluty Libry. W tej sprawie amerykański kongres przesłuchał szefa Facebooka Marka Zuckerberga, który wprost stwierdził, że jeśli nie on stworzy Librę, to zrobi to zapewne ktoś inny.

Krypto euro przyśpieszy czwartą rewolucję przemysłową

W oświadczeniu niemieckiego związku bankowego czytamy, że niezależnie od wszystkiego cyfrowego aktywa są innowacjami technologicznymi będącymi jednym z motorów tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Tego rodzaju innowacje mogą radykalnie zmienić sposób w jaki płacimy i jak przechowujemy wartość. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie społecznego i państwowego konsensusu co do sposobu, w jaki kryptowaluty (digital money) można zintegrować z istniejącym systemem finansowym.

Niemieckie banki chcą aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia nowej rzeczywistości monetarnej. Stąd ich apel o podjęcie usystematyzowanych działań regulacyjnych, które w największym skrócie – doprowadzą do stworzenia cyfrowej wersji euro tudzież „krypto-euro”. Rozwiązanie ma być dobrze uregulowane, zabezpieczone przed kradzieżą lub przejęciem, umożliwić śledzenie na potrzeby podatkowe oraz sprawić, by transfery pieniężne byłyby tańsze i szybsze.

Czy powstanie e-złoty?

Sprawa jest poważna. Instytucje bankowe zauważyły, że od pewnych procesów nie ma odwrotu i jeśli nie dalej chcą być w grze, to muszą dostosować się do zmieniającego świata. Uregulowanie tematu kryptowalut i stworzenie cyfrowej wersji euro to spore wyzwanie, ale nie ma wątpliwości, że jest to konieczne. W istocie dyskusja weszła już na wyższy poziom – nie mówimy tylko o wspólnym obszarze walutowym o zasięgu terytorialnym, ale o walce o płatności w Internecie.

A czy w Polsce jest szansa na stworzenie e-złotego lub krypto-złotego? Ewentualnie na dołączenie do europejskiej inicjatywy zanim pociąg do przyszłości ucieknie nam ze stacji „nie wejdziemy do euro strefy, bo nie”?