Zgodnie z danymi PFR z 21 lipca bieżącego roku w Polsce firmy otrzymały już ponad 58,4 mld zł subwencji. Środki przyznane klientom Santander Bank Polska to 15,7% tej kwoty – czytamy w komunikacie. Średnia kwota subwencji przyznanych klientom Santandera z sektora mikro, małych i średnich firm to obecnie 109 tys. zł, natomiast wśród większych firm, które obejmuje tarcza, średnia ta wynosi 854 tys. zł.

Kto korzysta z subwencji PFR w Santander Bank Polska?

W segmencie mikro, małych i średnich firm pozytywnie rozpatrzonych zostało już ponad 44,8 tys. wniosków złożonych przez klientów Santander Bank Polska, o wartości ponad 4,888 mld złotych. Od początku procesu przyznawania subwencji z PFR najwięcej pozytywnie rozpatrzonych wniosków dotyczy firm z sektora handlu detalicznego i hurtowego – obecnie to ponad 10,7 tys. wniosków i ponad 1,099 mld złotych przyznanych środków.

Na miejscu drugim pod względem liczby przyznanych świadczeń znalazły się firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego – z liczbą ponad 5,8 tys. wniosków i 817 mln zł dotacji. Podium zamykają podmioty z sektora budowlanego dla których pozytywnie rozpatrzono 5,2 tys. wniosków o wartości ponad 675 mln zł. Co ciekawe – te same trzy branże, w tej samej kolejności, zajmują 3 pierwsze miejsca także w segmencie większych firm.

Dane Santander Bank Polska na temat wniosków o subwencje PFR

Interesujących danych dostarcza także analiza porównawcza średniej liczby wniosków składanych w pierwszych dniach maja i obecnie przez firmy z sektora produkcji oraz usług. W przypadku usług takich jak doradztwo, księgowość, usługi prawne, reklama, informatyka mamy aktualnie do czynienia z 42-54% spadkiem liczby składanych wniosków. Zapewne te firmy ubiegały się o subwencje w maju, w pierwszych możliwych terminach. Także w sektorze turystyki i wynajmu liczba wniosków spadła obecnie o ponad 65% – przedsiębiorstwa te, przewidując wpływ pandemii na ich biznes, nie czekały z wypełnieniem formularza. W sektorze usług znacząco wzrosła – o 98% – średnia liczba wniosków od weterynarzy.

Z danych Santander Bank Polska można wywnioskować ponadto, że także małe i średnie firmy produkcyjne zdecydowały się ubiegać o subwencje z początkiem maja. Dotyczy to zarówno produkcji mebli, metali, maszyn i elektroniki, jak i odzieży i żywności – średnia liczba wniosków spadła (w porównaniu z początkiem maja) od 24% do nawet 44% dla producentów konfekcji.

Wnioskowanie o subwencje jest bezpłatne, bank nie pobiera żadnych opłat za obsługę tego procesu. Ponadto Santander Bank Polska udostępnił specjalny serwis www.santander.pl/tarczapfr, na którym znajduje się m.in. kalkulator umożliwiający oszacowanie kwoty subwencji oraz informacje o wnioskowaniu.