Ponad 50% miejsc pracy zajmą roboty? Duże wyzwanie dla Polski

0
Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 23 listopada 2018 Aktualizacja: 21 lutego 2019

Firma doradcza McKinsey opublikowała raport „The Rise of Digital Challengers”. Wynika z niego, że Europa Środkowo-Wschodnia jest dopiero w połowie drogi do osiągnięcia celu, jakim jest pełne wykorzystanie rewolucji cyfrowej. Na horyzoncie pojawia się także automatyzacja, która jest coraz aktywniej wdrażana na rynku pracy.

Kraje takie jak Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia mogą w pełni wykorzystać swój potencjał tylko wtedy, jeśli będą ze sobą współpracować. Ich populacja to w sumie ponad 100 mln ludzi, a ich łączne PKB wynosi około 1,4 bln euro – czyni je to odpowiednikiem dwunastej największej gospodarki na świecie. Pełny raport można pobrać tutaj.

Raport McKinsey „The Rise of Digital Challengers”

W raporcie McKinsey czytamy, że wszystkie kraje w regionie mają takie same problemy – na przykład drenaż mózgów. Państwa Europy Środkowo-Wschodniej powinny wspólnie rozwijać transgraniczne programy cyfrowe. Autorzy badania sugerują nawet, że kraje te mogłyby utworzyć koalicję na poziomie europejskim, aby dbać o swoje interesy na arenie ogólnoeuropejskiej i dopilnować powstania Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Cyfryzacja ma stać się nowym motorem napędowym wzrostu gospodarczego. W przypadku „Digital Challengers” (jak McKinsey nazywa wspomniane kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej) raport sugeruje, że dalsze inwestycje w ten sektor mogą przyczynić się do wzrostu PKB na poziomie 200 mld euro. Trzeba jednak działać wspólnie i jak najszybciej – aby nie przespać swojej szansy.

McKinsey zwraca uwagę, że stoimy w progu czwartej Rewolucji Przemysłowej. Zmiany będą napędzane przez automatykę, robotykę i sztuczną inteligencję. Raport pokazuje, że nawet 51% czynności w miejscach pracy w Europie Środkowo-Wschodniej – czyli około 21 mln miejsc pracy – może zostać zautomatyzowana już do 2030 roku. Trzeba działać jak najszybciej, aby odpowiednio się na to przygotować.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ponad-miejsc-pracy-zajma-roboty-duze-wyzwanie-polski