Partner serwisu Visa dla biznesu

Poniedziałkowa duża awaria. Problemy z ING Bank Śląski, Millennium Bank i Pekao S.A

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#Awarie bankowe#ING Bank Śląski
Opublikowano: 10 grudnia 2018, 13:24 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 19:34

Klienci informują o awariach w trzech dużych bankach: ING Bank Śląski, Pekao S.A i Millennium Bank. Użytkownicy mają problemy z zalogowaniem do bankowości elektronicznej i do aplikacji mobilnych. Na razie karty działają. Awaria obejmuje ok. 12 mln klientów.

PKO Bank Polski ostrzega przed kodami QR na bankomatach

Klienci banków Alior Bank, ING Bank Śląski, Millennium Banku i Pekao S.A skarżą się, że nie mogą poprawnie korzystać z usług bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych. Problemy komunikacyjne w j. bankowym oznaczają niemożliwość zalogowania się do banku ani przez komputer ani przez smartfona. Na razie nie wiadomo co jest przyczyną awarii. Wiadomo, że działają karty i dane klientów są bezpieczne.

Niewykluczone, że awaria ma związek z pracami konserwacyjnymi, które były przeprowadzone w kilku bankach podczas minionego weekendu.

 

 

W sumie awaria może swoim zasięgiem obejmować nawet 12 mln klientów. Szczęśliwie na razie nie odnotowano problemów z działaniem kart, a to oznacza, że można dokonywać płatności w sklepie. Nie zrobisz jednak zakupów przez Internet, jak również nie da się zlecić przelewu. W takiej sytuacji pozostaje wycieczka do oddziału banku, a w przypadku zakupów online – spróbować innej metody płatności np. kartą lub PayPala.

Awarie w bankowości stają się coraz powszechniejsze, a ich częstotliwość coraz większa. Bankowość elektroniczna i aplikacje mobilne banków to istotna część infrastruktury gospodarczej w Polsce i każde zaburzenie jej działania powoduje duże i trudne do oszacowania straty.

Z szacunków FROB-u wynika, że już w przyszłym roku płatności bezgotówkowe będą stanowić ponad połowę transakcji wykonywanych w Polsce. Polacy szybko odchodzą od gotówki na rzecz elektronicznego portfela w smartfonie i kart (których przyszłość jest raczej nieciekawa ze względu na Apple Pay i Google Pay). Wyłączenie możliwości dokonywania płatności za ich pomocą stanowi zatem zagrożenie o charakterze systemowym i strategicznym. I to nie chodzi tylko o to, że nie ma jak zapłacić za piwo lub prezent świąteczny, ale przede wszystkim chodzi o ZUS, pensje, płatności z tytuły kontraktów i podatki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

poniedzialkowa-duza-awaria-problemy-z-ing-bank-slaski-millennium-bank-i-pekao-s-a