O sprawie napisał serwis Tech Crunch. Firma Inovio Pharmaceuticals, wspierana przez Fundację Gatesów, otrzymała przyśpieszoną zgodę od rządu USA na rozpoczęcie testów nowej szczepionki. Pierwsi ochotnicy mają otrzymać preparat jeszcze w tym tygodniu. Szczepionkę nazwano INO-4800.

Bill Gates finansuje prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Obecnie Inovio poszukuje 40 zdrowych wolontariuszy, którzy zgodzą się na testowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chodzi o ochotników z Filadelfii i Kansas City. Każda osoba otrzyma dwie dawki szczepionki w ciągu czterech tygodni. Pierwsze wnioski na temat działania preparatu mogą być znane już pod koniec lata. Jeśli będą pozytywne, to wtedy rozpocznie się kolejna faza testów. Do końca roku Inovio chce wypuścić na rynek 1 milion szczepionek.

To chyba dość optymistyczne założenie, szczególnie, że uzyskanie zezwolenia na szersze zastosowanie szczepionki to kwestia przynajmniej 12 lub 18 miesięcy – zwraca uwagę Tech Crunch. Niemniej tempo w jakim rozpoczynają się próby na ludziach jest faktycznie wyjątkowe, więc pozostaje mieć nadzieję, że szczepionka trafi na rynek najszybciej jak to możliwe.

Wsparcie firm farmaceutycznych i szpitali w dobie pandemii jest bardzo istotne. Nie zapominają o tym także fintechy i sektor bankowy. Przykładowo Revolut wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem uruchomił zbiórkę pieniędzy na walkę z koronawirusem, a PKO Bank Polski zakupił 7,5 tys. testów na obecności wirusa i przekazał samochody do szpitali jednoimiennych.