Home.pl to największy dostawca usług internetowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym obszarem ich działalności jest rejestracja stron internetowych, hosting serwisów www, czy utrzymanie kont poczty elektronicznej. W Polsce Home.pl obsługuje około 18% domen z rozszerzeniem .pl, co daje im drugie miejsce w kraju, po Nazwa.pl.

Problemy Home.pl – nie działa aplikacja SkyCash

Firma opublikowała taki oto komunikat na swoim facebookowym profil:

W sieci najgłośniej jest o problemach użytkowników SkyCash, którzy jadąc rano do pracy nie mogli kupić biletu, ani zapłacić za parkowanie.

– Jak wiele osób zauważyło, dzisiaj od samego rana występują trudności z dostępem do SkyCash. Przyczyną jest awaria infrastruktury home.pl, dostawcy niektórych naszych rozwiązań informatycznych. W podobnej sytuacji jest dziś wiele firm internetowych. Bardzo nam przykro ze względu na wszystkie niedogodności, jakie Was spotkały. Wszyscy pracujemy nad tym, by możliwie szybko przywrócić dostęp do naszych usług – wyjaśnia SkyCash w komunikacie skierowanym do klientów.

Awaria Home.pl. Kiedy zostanie usunięta? Co się stało?

Awaria dotknęła nie tylko aplikację SkyCash. Wśród niedziałających domen znalazła się na przykład witryna Zarządu Dróg Miejskich w Szczecinie, przez co w stolicy województwa zachodniopomorskiego nie działa system kart miejskich i nie można sprawdzić rozkładu jazdy w Internecie. Niewykluczone, że podobne problemy mogą wystąpić także w innych miastach.

Około południa Home.pl zamieściło taki oto komunikat na swoim profilu na Facebooku

Home.pl twierdzi, że padło ofiarą ataku DDoS, ale dane klientów są bezpieczne. Awaria została już zażegnana, a aplikacja SkyCash działa poprawnie.

Tego typu incydenty nie mogą zostać zapomniane. W tym kontekście warto przypomnieć o ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, implementującym do polskiego prawa unijną dyrektywę NIS. Nowe przepisy wskazują tak zwanych operatorów usług kluczowych – największe banki, firmy z sektora energetycznego, przewoźnicy lotniczy i kolejowi, armatorzy, szpitale i podmioty tworzące w Polsce infrastrukturę cyfrową. Operatorzy usług kluczowych będą zobowiązani do wdrożenia skutecznych zabezpieczeń, szacowania ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem oraz przekazywania informacji o poważnych incydentach. Ustawa tworzy także krajowy system cyberbezpieczeństwa. Więcej o dyrektywie NIS można przeczytać tutaj.