Zgodnie z rozporządzeniem w ciągu 45 dni Departament Handlu USA wskaże, jakie dokładnie transakcje zostaną objęte zakazem. Powodem wprowadzenia takich zmian mają być kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych. To ważne wydarzenie z punktu widzenia sektora FinTech, ponieważ uderza w jednych z największych graczy na rynku – Ant Group (mające problemy także na macierzystym rynku) i Tencent.

Trump podpisał rozporządzenie banujące chińskie aplikacje płatnicze

„Poprzez dostęp do smartfonów, tabletów i komputerów klientów, aplikacje kontrolowane przez Chińczyków mogą pozyskiwać ogromne zasoby danych od użytkowników. Chodzi zarówno o dane wrażliwe, jak i prywatne informacje. Takie aplikacje mogą być używane między innymi do śledzenie pracowników federalnych i przekazywanie danych do chińskich służb wywiadowczych. Stany Zjednoczone muszą podjąć zdecydowane kroki przeciwko tym, którzy rozwijają i kontrolują chińskie aplikacji w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego” – głosi tekst rozporządzenia.

Nowe przepisy mają dotyczyć takich aplikacji jak Alipay, WeChat Pay. Tencent QQ, CamScanner, SHAREit, QQ Wallet, VMate i WPS Office. To nie pierwsze działanie administracji Donalda Trumpa wymierzone w chińskie spółki. Wcześniej na celowniku USA znalazł się między innymi TikTok, ze względu na jego rzekome powiązania z chińskim rządem.

Głośno było także o konflikcie na linii Google-Huawei, co odbiło się na użytkownikach smartfonów marki – chodzi o brak dostępu do sklepu z aplikacjami Google Play. Z tego powodu powstał Huawei AppGallery, w którym pojawia się między innymi coraz więcej aplikacji bankowych (również z Polski).

Administracja nowego prezydenta Joe Bidena na razie nie skomentowała zmian wprowadzonych przez Donalda Trumpa. Biden może uchylić rozporządzenie w ciągu kilku dni od objęcia urzędu. Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA ma nastąpić 20 stycznia.