19 lutego 2019, 09:00:Digital Banking & Payments Summit - Hilton Warsaw Hotel, Warszawa

Polacy założą nowy bank oparty na blockchainie

Jest już nowa wersja Polish API. Zobaczcie co się zmieniło

Grupa byłych pracowników PKO Banku Polskiego postanowiła założyć swój własny bank. Nowa instytucja ma nazywać się Horum Bank i zamierza w sporym stopniu wykorzystać technologię blockchain.

Na czele Horum stanie Jacek Obłękowski, były wiceprezes PKO Banku Polskiego. Wspólnie z nim nowy bank założy 30 menadżerów – wszyscy z przeszłością w największym polskim banku. O sprawie pisze Puls Biznesu.

Horum – polski challenger bank?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez serwis, Horum Bank ma starać się o licencje bankową poza granicami Polski – najprawdopodobniej w którymś z krajów nadbałtyckich. Powodem takiej decyzji jest krótszy czas oczekiwania, łatwiejsze procedury i mniejsze koszty. Szczególnie atrakcyjne w tym aspekcie mogą być dwa państwa – Estonia i Litwa (która pozycjonuje się jako najlepsze miejsce do założenia fintechu).

Na rozpoczęcie działalności Horum ma potrzebować około 500 milionów złotych – to względnie niewiele. Bank zamierza obniżyć koszty działalności wykorzystując blockchain do realizacji transakcji oraz rezygnując z fizycznych placówek. Horum będzie bankiem w pełni cyfrowym (bez fizycznych placówek), skupionym na przedsiębiorcach i zamożnych klientach indywidualnych.

Opisując działalność Horum widać podobieństwa do tak zwanych challenger banków, czyli fintechowych startupów, które postanowiły uzyskać licencję bankową. Na tym polu dominuje rynek brytyjski i firmy pokroju Monzo, Atom Bank, Starling, czy Tandem. Za ich powstanie w większości odpowiadają właśnie byli bankowcy…

Są to zazwyczaj banki dostępne tylko z poziomu aplikacji mobilnej i skupiające się na wybranej grupie klientów – dopracowujące konkretną usługę. Z powodu ograniczonego budżetu nie prowadzą szerokich działań marketingowych, a wśród klientów szukają wyznawców marki – osób, które same będą namawiały do korzystania z ich usług. W ten sposób działa na przykład Monzo Bank.

/Rafał Tomaszewski