Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie trzeba się zalogować na portalu podatkowym. Najwygodniejszym sposobem jest Profil Zaufany. W związku z tym w ostatni weekend PZ założyło ponad 92 tys. osób. Najlepszy wynik zanotowano w piątek 15 lutego, kiedy Profil Zaufany aktywowało prawie 32 tys. osób.

Twój e-PIT – Ministerstwo Finansów wprowadza dodatkowe zabezpieczenia

Twój e-PIT cieszy się duża popularnością. Tylko przez pierwsze trzy dni Polacy złożyli w ten sposób ponad 400 tys. rozliczeń podatkowych. Pomimo tego nie obyło się bez sporych kontrowersji – okazało się, że pracodawca może uzyskać dostęp do danych wrażliwych pracownika, logując się na jego konto na portalu podatkowym. Ministerstwo Finansów zapowiedziało likwidację luki w zabezpieczeniach, poprzez dodanie kolejnej warstwy autoryzacji.

Resort zrealizował zapowiedzi i już od dzisiaj aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. – kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. W najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o historię logowania, która pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie.

Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania Profilu Zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nikt nie zaloguje się na nasze konto posiadając nasze wcześniejsze rozliczenia podatkowe.

Profil Zaufany przydaje się nie tylko do rozliczenia swojego PIT-a. Dzięki niemu można między innymi złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrować narodziny dziecka online, sprawdzić swoje punkty karne, sprawdzić historię pojazdu, złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, czy uzyskać odpis aktu stanu cywilnego.

PZ można założyć i potwierdzać przez Internet, jeżeli posiadamy konto w następujących bankach: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Stantander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe, lub konto na platformie Envelo.