Wciąż dominują płatności w Internecie, które stanowiły 71% wszystkich transakcji – w sumie było ich 17,5 mln. Na uwagę zasługuje także spory wzrost liczby przelewów na numer telefonu, których w Q3 2018 wykonano 1,38 mln – to wzrost o 39%.

Rekordowy BLIK w III kwartale. Ponad 24 mln transakcji

W tym roku klienci wykonali już łącznie ponad 3 miliony przelewów BLIK na numer telefonu. Niewykluczone, że do tak dobrych wyników przyczyniła się nowa funkcja, dzięki której osoby mogące odebrać natychmiastowy przelew BLIK zostały oznaczone specjalną ikonką w menu kontaktów. W przyszłym roku Polski Standard Płatności, we współpracy z bankami planuje kolejne działania, które sprawią, że użytkownicy będą jeszcze chętniej korzystali z przelewów BLIK na numer telefonu. Wspomniana ikona przy kontaktach ma pojawić się w kolejnych bankach.

Wzrasta także zastosowanie BLIKA w fizycznych sklepach – w III kwartale 2018 wykonano 1,3 mln takich transakcji, co stanowi wzrost o 27% w porównaniu do II kwartału. BLIK dostępny jest już w ponad 300 tys. terminali płatniczych – liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a w ostatnim czasie za pomocą kodów BLIK można płacić na przykład w Biedronce.

Jeżeli chodzi o wypłaty z bankomatów, to w Q3 2018 użyto BLIKA w tym celu ponad 4 mln razy, To To blisko dwukrotny wzrost rok do roku. Klienci mogą obecnie skorzystać z BLIKA już w 20 tys. bankomatów w całej Polsce. W trzecim kwartale tego roku klienci korzystali z BLIKA średnio 264 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu aż 281 tys. razy.

BLIK rośnie jak na drożdżach. Co jeszcze planuje PSP?

Niesamowitą popularność BLIKA najlepiej obrazują dane z całego roku – w sumie od stycznia do września użytkownicy zrealizowali 57 mln transakcji BLIKIEM. To prawie dwa razy więcej niż w całym 2017 roku, a przecież w roku bieżącym czekają nas jeszcze całe dwa miesiące. Jak rozkładają się całoroczne statystyki? 41 milionów to płatności w Internecie, ponad 10 milionów to wypłaty gotówki z bankomatu, ponad 3 miliony to transakcje w terminalach płatniczych i tyle samo – przelewy BLIK na numer telefonu. Jeżeli chcecie zapoznać się ze szczegółowymi wynikami BLIKA z II kwartał 2018 odsyłamy do tego tekstu.

Warto dodać, że Polski Standard Płatności ma kolejne plany rozwoju BLIKA. Już w najbliższym czasie BLIK ma zastępować popularne pay-by-linki w kolejnych bankach, a dodatkowo planowane jest udostępnienie płatności cyklicznych. Pozwolą one płacić BLIKIEM za różnego rodzaju usługi abonamentowe – na przykład streaming (Netflix, Showmax itp.).